Vojnův Městec
česky english deutsche

Josef Tůma

Sběrateli učarovaly staré fezové nálepky

Josef Tůma

 

Josef Tůma

Fezové nálepky se vkládaly do krabic a lepily se na bedny se zbožím, které nejčastěji putovalo na trhy v Turecku. Jejich vzhled byl součástí každé objednávky, přičemž na nálepkách byl obvykle motiv země příjemce, značka zboží a také logo výrobce. Název reklamním nálepkám dala tradiční pokrývka tureckých mužů, která se vyráběla ve Strakonicích. Největšímu rozkvětu se fezy a s nimi spojené fezové nálepky těšily v devatenáctém století.

"Zahraniční odběratelé byli zvyklí na určitý styl. Jednou se ve Strakonicích porouchala tiskárna, tak nechali fezové nálepky vytisknout někde na Moravě. Jenže bedny se i se zbožím vrátily zpět. Turkům se nelíbily nálepky. Ve Strakonicích naštěstí v té době opravili tiskárnu a jednoho českého chytráka napadlo v bednách vyměnit jen nálepky. Zákazník byl s čepicemi hned spokojený," vypráví jeden ze starých příběhu sběratel fezových nálepek Josef Tůma.

V České republice se sbíráním fezových nálepek, jejichž výroba zanikla počátkem dvacátého století, zabývá okolo 80 nadšenců. Zastřešuje je Klub sběratelů fezových nálepek, který pořádá pravidelná setkání. Každoročně se na dva víkendy v různých místech republiky sběratelé sjíždějí porovnávat své sbírky, vyměňovat či prodávat nálepky.

"Pro sběratele je dnes velký problém objevit a získat nový exemplář. Když se jedna dvě seženou na burze, bleším trhu, tak je člověk rád," přibližuje svoji zálibu Josef Tůma. "Vzácné nálepky se nabízejí tak za jeden tisíc korun. Ceny originálních fezů v rozmezí tří až pěti set korun jsou pak zcela běžné," dodává sběratel.

"Pěkných a vzácných fezových nálepek je hodně, ale jsou těžko k sehnání. Ani snad nemám jednu nejoblíbenější. Nejcennější jsou samozřejmě ty, které nemají ostatní," mluví o Modrém Mauritiusovi mezi fezovými nálepkami Josef Tůma, který vidí nejschůdnější cestu, jak začít sbírat fezy, v odkoupení ucelené sbírky.

"Nejhorší je to, že jsem v našem regionu široko daleko sám. Nejbližší podobný nadšenec, kterého znám, je až v Jihlavě," povzdechl si v závěru povídání sběratel.

Josef Tůma má ve své sbírce 446 fezových nálepek. Vedle této záliby se věnuje sbírání českých a slovenských známek a také sbírání nálepek z krabiček od sirek.

Napsali o nás... Noviny Žďárska, Vysočina, týdeník Vysočina

Aktuality

Dopis od B. K.

16.11.2018, Martin Havlíček, Internetové zpravodajství obce
Doručený dopis s prosbou o zveřejnění
další aktuality...

Webkamera

webkamera Vojnův Městec

Počasí

aktuální teplota
3.0°C - 22:40:02 - 24.10.2018

Novinky e-mailem

Publicita

podpořil Karaj Vysočina
Sdružení obcí Vysočiny