Vojnův Městec
česky english deutsche

Radostín (628m)

1.1.2002, Jiří Marek

Podle kroniky obce byl Radostín založen kolem roku 1291, ovšem první písemná zmínka je až z roku 1493. Název vznikl podle lokátora-zakladatele pana „Radosty“. Největší rozkvět obce zaznamenala ve 2.polovině 19.století, kdy v ní žilo 757 obyvatel. Hlavní obživou tehdy bylo zemědělství, ale také borkování - těžba rašeliny na palivo. Po 2. světové válce nastal velký odliv a 157 občanů odešlo osidlovat pohraničí. Největším svátkem radostínských občanů je každoročně pouť sv. Rozálie, patronky obce. Když v roce 1832 v okolí propukla naplno morová rána, Radostín zůstal jako zázrakem nedotčen. Proto se téhož roku obec usnesla, že 4. září, ve svátek sv. Rozálie, bude sloužena mše, kázání a zvonění na počest světice. Dnes se tato pouť (procesí) slaví vždy první neděli v září. Vzhledem k své poloze stranou od hlavních spojů je Radostín velice klidnou obcí. Velká část stavení je upravena podle původní lidové architektury a je užívána k rekreaci. Dominantou obce jsou dva návesní rybníky osázené rákosím a lekníny. O klidu a pěkném prostředí svědčí i skutečnost, že v jednom z rybníků trvale žijí ondatry.

 

Místní zajímavosti: Procházkův memoriál – expedice Račín 84 (vždy první sobotu v únoru lyžařský závod; účastníci se podle svých sil vydávají po běžeckých trasách). Cyklotrasy (obcí prochází Česko-moravská stezka a Regionální Santiniho cyklotrasa); Sport (tenisový kurt s antukovým povrchem).

 

OÚ Radostín tel./fax: 566 659 071; ou.radostin@worldonline.cz Ubytování: Hotel u Šimáků 566 659 276; Stravování: Restaurace Hotel u Šimáků 566 659 276.

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Virtuální prohlídka

virtuální prohlídka

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.