Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Městys » Historie » Články o historii » 77 let oslavil telefon, biograf nežije

77 let oslavil telefon, biograf nežije

20.11.2003, Jiří Marek

Kino bylo a není. Projekce v biografu pamatují v obci již jen starší občané. Televize nedlouho po svém nástupu pohltila drtivou většinu populace a stala se fenoménem. Také život bez telefonu si dnes dokáže představit málokdo. Přesto byly dny, kdy se před obyvateli Vojnova Městce tyto výdobytky moderních technologií vynořovaly doslova v „plenkách“.

TELEFON
Největší zásluhu na zavedení telefonních „drátů“ do obce měly místní továrny. „Postavení linky mimo státní úhrady stálo 5 000 korun, kterýžto obnos uhrazen byl takto: Jan Bukovský zaplatil 2.250 korun, továrna Ant. Klazar 2.250 korun a konsumní spolek 500 korun,“ stojí v kronice. Dále se v „Pamětní knize obecní“ píše: „Aparáty doma mají, Bukovský Jan tkalcovna, továrna Ant. Klazara, filiálka konzumního družstva Pokrok, na poštovním úřadě zřízena veřejná hovorna pro širší občanstvo. Za postavení hovorny složila obec naše obnos 1.800 korun z vlastní pokladny.“ V kalendáři obracel listy rok 1926.

BIOGRAF
Biografický odbor byl v obci zřízen 1.září 1948. Začátkem příštího roku začaly v sokolovně úpravy spojené se zřízením biografu. „Promítací přístroj zakoupilo pro naši obec zásluhou Františka Kubáta družstvo ‚Druteks‘,  a první biografické představení se konalo 13.března 1949,“ udává kronika.

TELEVIZE
Zápis v obecní kronice z roku 1954 zní takto: „Začátkem roku zakoupil n. p. Plyšan televizor. Tento aparát, jako první ve vsi, vzbudil nemalý zájem občanů místních i z okolních vesnic. Na přenos z mistrovství světa v ledním hokeji přijeli diváci až z Hlinska.“ Jistě se bylo nač dívat, ale žádnou medaili ze Švédska hokejisté nepřivezli. Turnaj ukončili na čtvrtém místě.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.