Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Městys » Historie » Články o historii » Červený kohout

Červený kohout

25.6.2003, Jiří Marek

Hranice z polen plála jasným a vysokým plamenem. Učitel František Šabaka srdnatě hovořil o mučednické smrti mistra Jana Husa a téměř celá obec naslouchala jeho slovům na návrší nad „Příhonem“. Bylo 5.července 1922, hodina před půlnocí. Za zády dychtivých posluchačů se topily vrcholky střech v černé noci. Červený kohout však již odpočítal první hodinu z dvaceti čtyř, které zbývaly do jeho představení.

„Deset minut před desátou hodinou noční probuzeni byli občané poplašným voláním: ‚Hoří!‘ Část obce „Na tvrzi“ tonula v plamenech,“ píše v obecní kronice učitel a kronikář v jedné osobě František Šabaka a pokračuje: „Požár vznikl v domku č.81., u J.Veselé. Odtud, podporován úžasným suchem a hroznou vichřicí šířil se tak rychle, že v 10.hodin, tedy 10 minut po vzniku, stálo jedenáct domků obytných s příslušnými budovami v plamenech tak, že přístupu k nim vůbec nebylo.“

Kdyby někdo 6.července, dvacet čtyři hodin po oslavné přednášce o Husovi, stál na návrší nad „Příhonem“, viděl by jasné plameny olizovat vrcholky střech. Viděl by nenasytného červeného kohouta sedět na obci.

Požár se šířil rychle. Domy, na jejichž stavbu byly použity převážně přírodní, snadno hořlavé materiály, se proměnily v zářivé pochodně. Celá oblast obce „Na tvrzi“, dnes okolí zdravotního střediska, lehla do rána 7.července popelem. Zachraňovaly se lidské životy, majetek převážně zůstal ve spáleništi.

Bilance požáru byla děsivá. Jedenáct domů bylo zcela vypáleno, dvacet čtyři rodin přišlo téměř o všechno. „Pohořelým přispěli spoluobčané – ač ne všichni s ochotou - okolní obce a hlavně stát, který povolil 80% stavební subvenci,“ udává kronika.

Aby pohrom nebylo málo, hned 11.července 1922 se nad obcí strhla bouře. Prudký liják rozvodnil potok, voda strhávala můstky, brala štěrk ze silnic. Blesk také udeřil do stodoly pana Klementa, ale oheň se podařilo včas uhasit.

Červený kohout sedal na střechy v obci počátkem dvacátého století pravidelně a často. Nikdy však ne s takovou silou a v takové míře, jako onoho 6.července 1922.

Zimní pohled na dnešní část obce Příhon.

Zimní pohled na dnešní část obce Příhon.

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Virtuální prohlídka

virtuální prohlídka

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.