Vojnův Městec
česky english deutsche

Obec ve 20.století

Vojnův Městec ve dvacátém století: 1935 - 1948

1.9.2003, Jiří Marek, Obec ve 20.století
Hospodářská krize je na ústupu, ale záhy ji střídá válka. Pestrý prvorepublikový život utichá. Německými okupanty je také zakázáno vést kroniku; dopsána je až ve čtyřicátém šestém roce. Rok po válce vyhrála volby v obci komunistická strana, když získala čtyřicet procent všech hlasů – kandidovaly čtyři strany. Ještě ve třicátém pátém roce se na volební listině ve Vojnově Městci objevilo politických stran devět. Po únoru čtyřicet osm pak pouze jedna.

Vojnův Městec ve dvacátém století: 1900 - 1934

4.7.2003, Jiří Marek, Obec ve 20.století
Zemědělství je stále nejdůležitější složkou zdejší tvrdé obživy. Přežívá tradiční řemeslnost tkalců, rozvíjí se průmyslová výroba v místních továrnách. V obci přednáší cestovatel Emil Holub a kronika mluví o městu. První světová válka přináší hlad a mrtvé. První republika naději v lepší živobytí. Místní spolky se předhánějí v oslavách významných dnů naší historie. Hasiči pálí vatru na počest Jana Žižky na “Pěničkově kopci“, Sokol pořádá Tyršovu besídku, děti mají na Jana Husa “Dětský den, 28.říjen se slaví koncertem místního hudebního kroužku v hostinci u Němečků. Na černé neštovice se stále umírá. První třetina století končí hospodářskou krizí, bída se vrací do řady stavení.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.