Vojnův Městec
česky english deutsche

Rodáci

Hudebníci z Vojnova Městce

6.11.2006, Jiří Marek, Rodáci
napsali o nás...
V letošním roce (pozn.1994) si připomínáme dvě výročí rodáků z Vojnova Městce. Sto šedesát let uplynulo 13.června od narození Antonína Javůrka (13.červen 1834 Vojnův Městec – 15.září 1887 Brno), který vystudoval práva, stal se právníkem, ale přesto zůstal věrný své velké zálibě, kterou byla hudba.

Profesor Jaroslav Opat

4.11.2006, Jiří Marek, Rodáci
   Jaroslav Opat
Po absolvování základní školy se vyučil truhlářem (1939–42) a pak do r. 1945 pracoval jako truhlářský tovaryš. V l. 1945–47 navštěvoval Ústřední školu bytového průmyslu v Praze, oddělení pro truhláře. Vysokoškolské vzdělání získal na VŠP v Praze; doktorát obdržel v lednu 1953.* 11. 4. 1924 Vojnův Městec.

Vojnoměstecký památník padlým

6.12.2003, Jiří Marek, Rodáci
Čtrnáctého května 1950 byly odhaleny obě pamětní desky padlým z první a druhé světové války. Deska padlým z první světové války nese třicet tři jmen, z druhé světové války pak jmen šest. Památník stojí na náměstí naproti budově radnice.

Nový zvon věnovali manželé Kulhánkovi

28.10.2003, Jiří Marek, RodáciNový zvon pro hřbitovní kapli věnovali manželé Ludmila a Josef Kulhánkovi. „Pamatuji, jak to bylo hezké, když byl zvon v kapli. O pohřbu se zvonilo hlavními zvony na kostele, ale když přicházel pohřební průvod ke hřbitovu, tak začal zvonit zvon v kapli. Kostelní zvony přestaly. Tohle mi scházelo, když jsem se do Vojnova Městce vrátil po osmapadesáti letech,“ vzpomínal na dobu mládí místní rodák Josef Kulhánek.

Hokejista Jiřík přivezl olympijské stříbro

25.6.2003, Jiří Marek, Rodáci

Tři minuty zbývají do konce utkání. „Sborná“ buší do obraného valu českých hráčů, když nad Rusy senzačně vedeme 4:2! Ale gólová bilance není zdaleka uzavřena. Laviny ruských útoků končí nebezpečně blízko naší brankové čáry. Nejprve však z ojedinělého protiútoku vzniká skrumáž před ruskou „svatyní“. V té se nejlépe orientuje Jaroslav Jiřík a nekompromisně střílí puk za Konovalenkova záda. 5:2! Ale pouhých třicet sekund stačí Poluponovi a Majorovovi ke snížení na 5:4. Bitva pokračuje. Rusové víc jak minutu před sirénou odvolávají brankaře a v šesti v „poli“ se snaží o zázrak. Marně. Našemu mužstvu patří potlesk a ovace diváků za velký zápas.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.