Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Městys » Historie » Rodáci » Hokejista Jiřík přivezl olympijské stříbro

Hokejista Jiřík přivezl olympijské stříbro

25.6.2003, Jiří Marek

Tři minuty zbývají do konce utkání. „Sborná“ buší do obraného valu českých hráčů, když nad Rusy senzačně vedeme 4:2! Ale gólová bilance není zdaleka uzavřena. Laviny ruských útoků končí nebezpečně blízko naší brankové čáry. Nejprve však z ojedinělého protiútoku vzniká skrumáž před ruskou „svatyní“. V té se nejlépe orientuje Jaroslav Jiřík a nekompromisně střílí puk za Konovalenkova záda. 5:2! Ale pouhých třicet sekund stačí Poluponovi a Majorovovi ke snížení na 5:4. Bitva pokračuje. Rusové víc jak minutu před sirénou odvolávají brankaře a v šesti v „poli“ se snaží o zázrak. Marně. Našemu mužstvu patří potlesk a ovace diváků za velký zápas.

Jaroslav Jiřík druhý zleva stojící.
Jaroslav Jiřík druhý zleva stojící.

Hrdinou utkání mezi Československem a Sovětským svazem se v roce 1968, na Desátých zimních olympijských hrách ve francouzském Grenoblu, stal Jaroslav Jiřík - rodák z Vojnova Městce.

Narodil se ve Vojnově Městci 10.prosince 1939. Od dětství byl rodiči veden ke sportu a již v 16 letech hrál hokej za Kladno. Brzy se také objevil v reprezentačním výběru a v letech 1958 až 1969 získal řadu medailí z mistrovství světa, mistrovství Evropy a také ze zimních olympijských her. Jen zlatá mu nikdy nebyla přána.

Jaroslav Jiřík, reprezentant a dlouholetá osobnost našeho hokejového týmu, si u kamarádů vysloužil přezdívku „Brambor“. To pro svoji urputnost, bojovnost a důraz v osobních soubojích. Snad právě proto se stal nejen platným členem reprezentačního mužstva, ale prosadil se i v individuálních hodnoceních. Na společném MS a ME ve Finsku byl v roce 1965 vyhlášen v ALL STARS nejlepších pěti hráčů šampionátu. Patří mu také primát prvního českého hráče a druhého Evropana, který se objevil na kluzištích slavné zámořské NHL.

Jaroslav Jiřík 
Jiřík (vlevo) před brankou soupeře.

Vedle bohatého sportovního života stihl Jaroslav Jiřík vystudovat Fakultu tělesné výchovy a sportu Karlovy university v Praze. Později, po ukončení hráčské kariéry, působil jako trenér ve Švýcarsku, Rakousku, SRN a na Slovensku. Jaroslav Jiřík je nepochybně nejvýznamnějším a nejslavnějším rodákem Vojnova Městce.

A jak dopadl olympijský hokejový turnaj v Grenoblu? Po senzačním vítězství nad sověty nás od zisku zlatých medailí dělil jen zápas se Švédy. Případná výhra by znamenala zlato. Jenže Švédové se nám remízou 2:2 pomstili za Stockholm 1963, kde jsem je pro změnu připravili o zlato my… A tak nám zůstal pouze primát jediného mužstva, které dokázalo první Rusy porazit. Brali jsme stříbro. Jiříkovi nebyla zlatá přána…

 

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.