Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Městys » Historie » Rodáci » Hudebníci z Vojnova Městce

Hudebníci z Vojnova Městce

6.11.2006, Jiří Marek

napsali o nás...
V letošním roce (pozn.1994) si připomínáme dvě výročí rodáků z Vojnova Městce. Sto šedesát let uplynulo 13.června od narození Antonína Javůrka (13.červen 1834 Vojnův Městec – 15.září 1887 Brno), který vystudoval práva, stal se právníkem, ale přesto zůstal věrný své velké zálibě, kterou byla hudba.

Antonín Javůrka se plně zapojil do hudebního života města Brna. Po Pavlu Křížkovském vedl pěvecký sbor, a nimž nacvičil mnoho vlasteneckých písní a sklízel obdiv na četných vystoupeních, která kromě vlastního hudebního významu měla i výchovný charakter posilování českého vědomí a sounáležitosti. Byl nejen výborným dirigentem pěveckého tělesa, ale také i hudebním skladatelem. Z Javůrkovy tvorby se nejčastěji připomínají skladby Klepy (trojzpěv), Koncert bengálského impresária Vaška Kaňhala, Prodaný nos, Starosta z Mudrovan a mnohé další. Hudební činnost Antonína Javůrka byla ve své době přínosem v kontextu hudební kultury.

Druhým rodákem Vojnova Městce je MUDr. Norbert Javůrek (18.ledna 1839 – 29.ledna 1880 Split), jehož sto padesáté páté výročí uplynulo také tohoto roku. Byl bratrem Antonína Javůrka, vystudoval gymnázium v Mikulově, lékařství ve Vídni a jako vojenský lékař s českým smýšlením byl často překládán z místa na místo. Miloval moravské písně, které sbíral, upravoval, rád zpíval, opatřoval klavírním doprovodem. Je skladatelem mužských sborů (Na Moravu, Vínek utonulý, Na Krkonoše aj.). Připomínáme zajímavou skladbu Moravské národní písně.

Oba rodáci z Vojnova Městce svým nadáním a hudební činností přispěli k obohacení tehdejšího hudebního života devatenáctého století podílem, který bychom neměli zapomenout. (jk)

Zdroj: Týdeník Vysočina, 1994.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.