Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Městys » Historie » Rodáci » Nový zvon věnovali manželé Kulhánkovi

Nový zvon věnovali manželé Kulhánkovi

28.10.2003, Jiří MarekNový zvon pro hřbitovní kapli věnovali manželé Ludmila a Josef Kulhánkovi. „Pamatuji, jak to bylo hezké, když byl zvon v kapli. O pohřbu se zvonilo hlavními zvony na kostele, ale když přicházel pohřební průvod ke hřbitovu, tak začal zvonit zvon v kapli. Kostelní zvony přestaly. Tohle mi scházelo, když jsem se do Vojnova Městce vrátil po osmapadesáti letech,“ vzpomínal na dobu mládí místní rodák Josef Kulhánek.

Zhotovení zvonu zadali manželé Kulhánkovi zvonaři Manouškovi ze Zbraslavi. Firmě, která již ve dvacátých letech minulého století vyrobila dva zvony pro zvonici kostela sv.Ondřeje (oba zvony byly sejmuty v roce 1942 Němci a použity na válečné účely). Nový zvon manželů Kulhánkových byl vysvěcen 23.dubna 2000 a instalován po opravě dřevěné konstrukce věže kaple dne 17.listopadu.

Zvon má automaticky nastavitelnou dobou vyzvánění. Jeho náklady pořízení přesahující 60.000,- Kč hradili Kulhánkovi. Dřevěný úchyt zvonu je opatřen štítkem: „Zvon věnují manželé Ludmila a Josef Kulhánkovi. Vojnův Městec č.175 – duben 2000.“

Josef Kulhánek

Josef Kulhánek prožil převážnou část života na Kladně. Do obce se vrátil v důchodovém věku před sedmi lety, kdy zde zakoupil chalupu. Na Vysočině pobýval spolu se ženou pouze přes léto.

13.ledna 2001 však přišla z kladenské nemocnice smutná zpráva. Ve věku 79 let po delší nemoci zemřel pan Josef Kulhánek. Poslední rozloučení se zesnulým se uskutečnilo ve Vojnově městci 19.ledna, kdy byl uložen do rodinného hrobu na místním hřbitově.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.