Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Městys » Historie » Tělovýchova » Almanach IV. - 1953 - 2001 Jiskra

Almanach IV. - 1953 - 2001 Jiskra

28.12.2003, Jiří Marek

„Valná hromada tělocvičné jednoty Sokol ve Vojnově Městci konaná dne 3.února 1953 v Plyšanu. Tato ustavující schůze byla odbývána za účasti 20 členů. Schůzi vedl a zahájil Veselský F. (nastupující předseda TJ). Na pořadu jest ustavení závodní organizace Jiskra v národním podniku Plyšan, rozšířené se stávající jednotou Sokol Vojnův Městec. Výběr činovníků na rok 1953 byl proveden - na Místním národním výboru, kde byli přítomni Kubát F., Severin Jar., Michálek vedoucí Plyšanu a členové Akčního výboru – bez vědomí výboru jednoty Sokol,“ takto zapsal události v třiapadesátém roce Jan Kulhánek. Jednalo se o jeden z posledních zápisů do kroniky Sokola.

 1954 Tělovýchova pokračuje

Nástupnická organizace tělovýchovy v obci - TJ Jiskra - pokračuje v tělovýchovné činnosti. V duchu doby se plní podmínky odznaku zdatnosti PPOV, jednota se účastní závodu branné zdatnosti v Chotěboři. V jednotě je také zahájena lyžařská běžecká činnost. Rok 1954 byl i rokem příprav na 1.Československou spartakiádu. Nacvičovali muži a ženy pod vedením Františka Puka a Milušky Celerové. O rok později cvičil z jednoty na spartakiádě v Praze celek žen a mužů.

1954 Výbor TJ

Složení prvního výboru jednoty pod hlavičkou Jiskra: Předseda Veselský František., ideově výchovný Kučera Jaroslav., učebně metodický Celler Antonín, Urban St., PPOV Král, masové akce Kafka František, zdravotník Jirková Vlad., hospodář Loubek Jan, organizační Polívka F., soutěžní Procházka Jiří, budovatelský Korbář F.

1955 Taneční

V kulturní oblasti pořádá Jiskra taneční zábavy a také taneční kurzy pro mládež (pod vedením tanečního mistra z Chrudimi).

1957 Turistické tábory

První turistický tábor Pod holubicí u Ledče nad Sázavou zopakovala jednota i o rok později. V roce 1959 se již ale tábořilo ve Vlastějovicích u Zruče nad Sázavou.

1958 Aktivity

Koncem padesátých let se plní podmínky akce 100 jarních kilometrů, začíná se hrát odbíjená na třech kurtech na hřišti za sokolovnou. Členové jednoty absolvují kurzy cvičitelů lyžování v Krkonoších. Pořádají se lyžařské závody a jednota uspořádala také okresní kolo Sokolovského závodu branné zdatnosti. Muži poprvé (1959) hrají přebor v ledním hokeji v okrese Chotěboř. Vzniká oddíl stolního tenisu.

1958 Hokej mezi mantinely

Zakoupené mantinely z Křížové se stavějí na rybníku Šišmák. Hokejisté Vojnova Městce porážejí 6.ledna hostující Polničku 11:6, 2.února Radostín 9:6. Žáci remizovali s Křížovou 1:1 (také 2.února).

1958 Odbíjená

První ročník Pouťového turnaje o pohár TJ Jiskra hraje Spartak Chotěboř, Žďár, Ostrov, Veselí, Křížová, Uhelná Příbram, Oudoleň, Radostín a Vojnův Městec. Domácí borci porážejí Radostín 2:0, s Křížovou prohrávají těsně 1:2, s Veselím 0:2. V turnaji končí na 6.místě. Vítězství si odvezl Sokol Ostrov.

1959 Cvičení

V roce 1959 začínají přípravy na 2.Československou spartakiádu. Jednota se účastní Slovenských tělovýchovných slavností v Moldavě, kde cvičili dorostenci, ženy a muži. Probíhá nácvik skladeb pro hromadné vystoupení na Strahově, okresní spartakiáda se konala v Chotěboři. Muži cvičili s tyčemi, ženy Rozsévačku. Pro Prahu však muži nacvičovali skladbu pro vyspělé cvičence s plnými míči.

1960 Nová jména

Ve vedení jednoty se počátkem šedesátých let objevují nová jména: Urban František, Sommer Alois, Kohout František, Dymáčková Marie, Lojková Dagmar, Kohout Miroslav, Holzman Josef, Kohoutová Jiřina, Petříček František.

1961 Pouťový turnaj

Poprvé vyhrávají domácí volejbalisté Pouťový turnaj. Ve vítězném družstvu nechybí městecký rodák a hokejový reprezentant ČR Jaroslav Jiřík (sestava: Plachý M., Plachý Z., Pecka M., Sommer A., Urban F. Jiřík J.).

1964 Reprezentanti

Pouťový turnaj v odbíjené vyhrává v tomto roce Vojnův Městec I. V sestavě vítězného týmu jsou tři stříbrní reprezentanti z mistrovství světa v ledním hokeji z finského Tampere: Jiřík, Potsch, Ševčík.

1966 Rekonstrukce sokolovny

Připravuje se rekonstrukce a dostavba sokolovny. Do roku 1972 odpracují členové jednoty celkem 25 tisíc brigádnických hodin. Je postavena dnešní část sokolovny “jeviště“, provedena úprava vnitřních prostor. První ples v sokolovně v novém kabátě se koná závěrem dvaasedmdesátého roku. Oceněni za zásluhu na rekonstrukci sokolovny jsou Musil Miroslav a Urban František.

1966 – 1972 Stavba

Tělovýchovná činnost jednoty po dobu přestavby sokolovny byla narušena. Stolní tenis se hrál v místní škole, ostatní aktivity se odehrávaly převážně v letním období na hřišti za sokolovnou.

1972 Hokej podruhé

Koncem října se z iniciativy Zvolánka Bohumíra, Machovce Adolfa, Pálky Oldřicha a předsedy JZD Rolínka dává dohromady po několikaleté odmlce oddíl ledního hokeje. Starší mantinely se kupují ze Žďáru nad Sázavou, hokejová výstroj je doplněna z Hlinska.

1973 Sraz rodáků

Oficiální předání rekonstruované sokolovny proběhlo u příležitosti srazu rodáků. Hodnota díla činila 1.208.000,- Kč; finanční náklad 538.000,- Kč.

1974 Partyzánskou stezkou

Uspořádán byl první ročník branného závodu Běh partyzánskou stezkou. Prvními vítězi se stali: Žáci 4-5 třída: Stránský M.; Žáci 6-9 třída: Bartaloš J., Žákyně: Křesťanová M., Muži: Ročárek J.

1974 Spartakiáda

Muži a ženy se připravují na spartakiádu. Nácvik vedli Urban František, Malivánek Karel a Dobrovolná Marie.

1974 Krajská soutěž

“A“ družstvo mužů hraje ve stolním tenise krajský přebor II.třídy a v soutěži se celkově umisťuje na 6.místě. V družstvu hráli: Veselský O., Pálka O., Trávníček J., Šmída J., Musil M.

1977 Stolní tenis

Za zelenými stoly se začalo v jednotě hrát v roce 1958. Oddíl stolního tenisu od počátku dosahoval kvalitních výsledků, jejichž dokladem byla účast Vladimíra Ročárka na přeboru ČSR v roce 1977. V krajských přeborech reprezentovali v sedmdesátých letech Urban Pavel (přeborník okresu 1977), Kalinová Jaroslava (přeborník okresu 1977 a 1978), Urbanová Jan. Prvního titulu “přeborník okresu“ ve stolním tenise dosáhl Zdeněk Polívka již v roce 1960. O rok později titul obhájil.

1977 Malá kopaná

Vítězem prvního ročníku v malé kopané se stal celek Škrdlovic. Škrdlovičští vyhráli turnaj osmkrát v řadě a teprve devátý ročník znal jiného vítěze, domácí celek Jiskry Vojnův Městec.

1978 Přeborníci

Hokejové družstvo žáků se v konkurenci celků z Velké Bíteše, Velkého Meziříčí, Víru a Řečice stává přeborníkem okresu. Okresní soutěž začalo hrát teprve před rokem.

1979 Nácvik

Již tradičně probíhá nácvik na spartakiádu. Cvičí muži a ženy. Na hřišti za sokolovnou je také uspořádána místní spartakiáda.

1980 Noční pochod

S velkým ohlasem zejména u dětí se setkal noční pochod. Pro děti se dále pořádají sportovní dny, dětský karneval, závody v bězích na lyžích, bruslařské závody a sportovně branné dny.

1984 Spartakiáda

Na spartakiádu nacvičují rodiče s dětmi, ženy a muži. S výsledkem svého snažení se představují na místní spartakiádě. Celek mužů a žen cvičil i v Praze na Strahově.

1984 Lyžování

Únor plný sněhu dovolil uspořádat lyžařské závody pro děti (36 účastníků; 5.2), turistický výšlap na lyžích do Herálce (24 účastníků, 11.2), závody žactva ve sjezdu na lyžích a bobech (48 účastníků, 18.2), a také bruslařské závody (52 dětí, 19.2).

1985 Tenisový kurt

V sokolovně jsou provedeny obklady sálu, za sokolovnou je vybudováno nové asfaltové hřiště na tenis, odbíjenou a nohejbal.

1986 Členská základna

Organizace má 172 členů včetně dorostu a žactva. Pro vedení činností odboru ZRTV má jednota 14 cvičitelů, sportovní oddíly pak 5 trenérů a 4 členové zastávají funkci rozhodčích.

1986 Činnost

V zimně se konaly tři lyžařské závody mládeže a závody o přeborníka jednoty v běhu na lyžích. Na rozloučenou s lyžařskou sezónou se jely lyžařské závody po hřebenech městeckých kopců. Na přírodním hřišti za sokolovnou soutěžily děti v bruslařských dovednostech. V létě Jiskra pořádala turistické výšlapy na Račín a do Herálce. Běh partyzánskou stezkou se běžel již po třinácté a zúčastnilo se ho 58 startujících. Mezinárodní den dětí připomněla jednota sportovním dnem. Branným závodem se děti loučily s prázdninami a u táboráku dětem hrála folková skupina skláren ze Světlé nad Sázavou. Na novém asfaltovém hřišti se pořádaly nohejbalové a tenisové turnaje.

1986 Zábavy

K zabezpečení finančních prostředků uspořádala TJ Jiskra sedm tanečních zábav.

1986 Přeborníci

Starší žáci se po dvou vítězných finálových zápasech stávají přeborníky okresu v ledním hokeji. Střelcem soutěže je vyhlášen městecký Dvořák s 29 brankami.

1987 Dvakrát přeborníci

V sezónách 1986-87, 1987-88 se dvakrát po sobě stávají mladší žáci přeborníky okresu v ledním hokeji. Za sebou nechávají celky Velké Bíteše, Velkého Meziříčí a Nedvědice.

1989 Tenisové turnaje

Na asfaltovém dvorci u sokolovny se konají koncem osmdesátých let a začátkem let devadesátých místní tenisové turnaje. Své kategorie hrají muži a žáci. Vedle turnajů v tenise se konají i turnaje v nohejbale.

1990 Turistické výšlapy

Tradiční turistické výlety tentokrát zavedly účastníky ke Sněžnému, Žákově hoře a Herálci, v druhém termínu pak do povodí Doubravky.

1991 Fotbálek

Nonstop utkání ve fotbálku se účastní téměř třicet hráčů. Po šesti hodinách vyhrávají ženatí nad svobodnými poměrem 181:164. Nejlepším střelcem je vyhlášen Polívka Ota se 42 brankami. Fotbálek patří k dlouhodobě nejoblíbenějším zimním aktivitám v sále sokolovny.

1992 Plesy

Plesů pamatuje sokolovna od založení nespočet. V tomto roce se vedle tradičního Staročeského plesu konal ještě ples hasičů a také ples myslivecký.

1994 Pronájem

„Členové výboru TJ uznali za nejvýhodnější nabídku Josefa Vaníčka a hlasováním mu byly prostory bytu sokolovny pronajmuty.“ J.Vaníček zřídil v prostorách kancelář soukromé firmy ELOV, která v dalších letech sponzorsky podporovala činnost oddílu stolního tenisu a ledního hokeje.

1994 Muži přeborníky

Okresní soutěž v ledním hokeji vyhrává družstvo mužů posílené žďárskými hokejisty. V tomto roce hrály okresní soutěž družstva Víru, Měřína a Dolní Rožínky.

1996 Rekordní zima

Celkem neskutečných 74 dní bylo v provozu přírodní kluziště za sokolovnou. Poslední možnosti bruslit využili příznivci ledu ještě 14.března. Dobré sezóny využili hokejisté k sehrání 10 zápasů na domácím ledě.

1996 Zájezdy

TJ pořádá zájezdy: 3.května na hrad Bouzov, 14. a 15.června pak do Hřenska. Zájezdy se staly v druhé polovině devadesátých let tradiční součástí činnosti TJ.

1997 Dětský den

V pátek 30.května děti na hřišti za sokolovnou závodily na kolech, házely míčky na plechovky, běhaly, skákaly do dálky. Na závěr dětského dne opékaly buřty.

1997 Jihomoravský přebor

Jednoho z nejvýraznějších úspěchů dosáhl oddíl ledního hokeje v sezóně 1996-97. Celek mladších žáků vyhrál silně obsazený přebor Jihomoravského kraje. Žáci porazili celky Velké Mezeříčí, Velká Bíteš, Náměšť nad Oslavou, Blansko a Telč.

1997 Lyžařský výšlap

Lednového sněhu využívají milovníci běžek k výletu na Křižánky. Zpáteční cesta je zajištěna autobusem TJ.

1999 20.ročník

Jubilejní dvacátý ročník turnaje neregistrovaných hráčů ve stolním tenise vyhrává v kategorii nad 30.let Miroslav Musil. Vítězství v kategorii do 30.let a jeden z putovních pohárů si odnáší Petr Koten.

1999 Cesta pohádkovým lesem

S nebývalým zájmem a nadšením děti přijímají program dětského dne nazvaný: Cesta pohádkovým lesem. Téměř sto padesát dětí se vydává po trati značené fáborky za pohádkovým dobrodružstvím. Akci pořádá jednota ve spolupráci s mateřskou školkou.

2000 Akce v sokolovně

Tradiční Staročeský ples se uskutečnil 4.března, o den později měli děti karneval. V letních měsících se sokolovna pronajímala k diskotékám. Rozloučení s prázdninami se pro děti pořádalo 9.září. Předsilvestrovská zábava se konala 30.prosince.

2000 Malá kopaná

První ročník turnaje malé kopané se ve Vojnově Městci hrál v roce 1977. K dlouhodobě nejúspěšnějším v soutěži patří tradičně Škrdlovice. V tomto roce však prvenství z roku 1999 škrdlovičští fotbalisté neobhájili. Pohár nad hlavu zvedlo mužstvo La Bomba Žďár. Nejlepším střelcem ročníku byl Petr Havelka (Škrdlovice).

2001 Výbor TJ

V roce výročí 90 let tělovýchovy v obci je předsedou TJ Jiskra Bohumír Zvolánek. Výbor jednoty pracuje ve složení: Janáček Jiří, Machovec Adolf, Polívka Ota, Škarvada Ladislav, Bulová Hana, Virgl Antonín, Stránská Renáta, Hromádka Karel, Fiala Vladimír, Křesťan Martin.

 

Zaznamenané události v přehledu let jsou jen zlomkem devadesátileté historie tělovýchovy v obci bez nároku postihnout vše. Za každou větou se pak skrývá nespočet jmen lidí, kteří dějiny sportování ve Vojnově Městci utvářeli.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.