Vojnův Městec
česky english deutsche

Místní části

Nová Huť

Místní část obce, samota (693 m.n.) v lesích pod Kamenným vrchem. V první polovině 19.století zde byla sklárna. V zimě 1944-45 první a jedno z hlavních center partyzánského hnutí na Vysočině (brigáda M.J.Hus). Na Nové Huti je hrob a památník ruského partyzána. Vojnův Městec s Novou Hutí spojuje modrá turistická značka tzv. “Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa“ (z V.M. na N.H. cca 3 km).

Borky

Samota, část obce při hlavní silnici ve směru na Žďár nad Sázavou (cca 2 km od Vojnova Městce). Největší rozmach Borky zažily počátkem třicátých let dvacátého století. Tehdy Žďárské vrchy (místně svahy kopců od Nové Hutě až po Tisůvku) postihla rozsáhlá lesní kalamita. Na Borkách byl jeden z konců lesní železnice, která vedla po úbočí masívu na Cikháj. Po úzkokolejné dráze jezdily parní lokomotivy a svážely polomové dřevo k pilám, nebo k již zavedeným hlavním cestám. Na Borkách se tehdy postavily dřevěné domy pro lesní dělníky. Mezi nimi nechyběli ani Rusíni z části území dnešní Ukrajiny, které za první republiky bylo součástí ČSR. Lesní kalamita se likvidovala téměř pět let. Němí svědci tehdejších událostí v podobě tří stavení přetrvali na Borkách dodnes.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.