Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Městys » Památky » Betlém vojnoměstecký

Betlém vojnoměstecký

28.9.2003, Jiří Marek

Půlnoční mše v chrámu sv.Ondřeje byla o vánocích roku 2001 obohacena o první veřejné představení nového farního betlému. Této události předcházely roky, v kterých se jesličky zrodily v lidské myšlence a dospěly pod umem lidských rukou.

V letech před prosincem 2001 se v městeckém kostele vystřídalo několik betlémů. Betlém kovový, malý deskový betlém darovaný farářem z Velké Losenice, nebo také rodinný betlém pana Jaromíra Lopoura. S ideou zhotovit farní betlém, který by byl stálou reprezentativní ozdobou vojnoměsteckých Vánoc v chrámu sv.Ondřeje, přišel někdy před pěti lety místní farník Jan Štůla. Z jeho známosti a přátelství s panem Josefem Matyskou, stavitelem městeckých varhan, varhaníkem a varhanářem z Červeného Kostelce, vzešel návrh betlému, který se následně podařil Janu Štůlovi organizačně zrealizovat.

Josef Matyska návrh betlému pojal velkoryse a podařilo se mu bezezbytku vyplnit prostor boční lodi chrámu, v kterém je betlém umístěn. Za vše hovoří míry betlému: šířka 250 cm, délka 125 cm, výška 140 cm. V členitém reliéfu jesliček je rozmístěno celkem 37 figur zpodobňujících lidské a zvířecí postavy starého českého venkova, biblické postavy. Jedinečnost a ztotožnění s obcí jesličkám dodávají kulisy, na kterých jsou vyobrazena městecká stavení a domy. V jeden celek svírá betlém pozlacený barokní oblouk s betlémskou hvězdou a s nápisem „SLÁVA BOHU NA NEBI – POKOJ LIDU NA ZEMI“. Celý betlém je pak koncipován jako pohled do betlémské noci se zářícími jesličkami; v nesmírné dálce s Vojnovem Městcem ztrácejícím se v tmavě modré noční obloze.

Figurky z lipového dřeva pro vojnoměstecký betlém vyřezal František Mička, řezbář z Polničky. Udivující je vitalita a zručnost pana Mičky, vždyť figurky vyřezával v devadesáti letech svého věku. Bohužel, štědrovečerní premiéry betlému se již nedožil.

Reliéf betlému pro osazení figur, nefigurální dekoraci plochy zhotovil Jiří Čermák. Při lepení, tvarování a barvení polyesterového základu strávil nespočet hodin, přičemž vznikl model krajiny úctyhodné velikosti, který plynule vcházející do pozadí betlému.

Kulisy rámující betlém namaloval Karel Malivánek mladší. Dominantou kulis je městecký kostel, fragment vojnoměsteckého náměstí s Němečkovým hostincem a hřbitovní kaple. Stavební symboly obce.

Barokní oblouk zhotovil a truhlářské práce na betlému provedl městecký truhlář Bohumil Beran. Oblouk pozlatil Josef Hundák z Červeného Kostelce. Materiální pomoc poskytl Karel Urban, základovou desku pod betlém vyrobil Milan Petříček.

S realizací betlému se před pěti lety začínalo i přes chybějící finanční prostředky. Velkorysý proto byl finanční dar, který z velké části uhradil náklady zhotovení figur. Dar věnovala místní elektroobchodní firma ELOV.

Betlém vojnoměstecký bude v nadcházejících letech možné spatřit v chrámu sv.Ondřeje vždy pouze přes vánoční svátky. V průběhu roku bude očím návštěvníků kostela skryt.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.