Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Městys » Památky » Němečkův hostinec

Němečkův hostinec

29.9.2003, Jiří Marek

"Soudy odbývány byly na rychtě a zároveň residenci cisterciáků „Žďárských“. Budova tato dosud stojí. Je stavba pozoruhodná, jednopatrová, věžovitá. Dnes je to zajisté nejpamátnější budovou obce zdejší „hostinec páně Němečkův“, stojící na rohu náměstí při státní silnici. Dříve v prvním patře této budovy bývalo vždy několik pokojů připraveno pro mnichy, kteří sem k soudům zajížděli. V přízemí pak byla krčma a obydlí rychtářovo. Rychta měla přes 200 měr pozemků ještě do nedávna," poznamenal kronikář a učitel v jedné osobě František Šabaka do kroniky počátkem roku 1925.

Ať již byl hostinec či rychta, jak je libo, postaven, přestavěn přímo Santinim nebo podle jeho návrhů, patří k architektonickým skvostům gotizujícího baroka na Vysočině. Ne nadarmo začíná regionálního Santiniho cyklotrasa ve Vojnově Městci.

Dominanta, a sem patří i trocha patriotismu: jednoho z nejhezčích náměstí, jaké mají obce široko daleko, slouží stále jako obytný dům. V dolní části je obchod potravin a smíšeného zboží. Celý objekt prochází postupnou rekonstrukcí.

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Virtuální prohlídka

virtuální prohlídka

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.