Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Městys » Památky » Přispějte na záchranu nejstarší památky obce!

Přispějte na záchranu nejstarší památky obce!

6.4.2004, Jiří Marek

"Kostel vojnoměstecký stál jako kaple po nynějších ohorek radostínský, tedy až tam, kde se ve zdi ve výklenku, za skleněným oknem nalézá socha Panny Marie, a kudy se druhdy do kaple vcházelo (dosud jsou v místě tom znáti slepé trámce dveřní z kamene). Již ve 14.století, kdy činí se zmínka o Martinu Otonovi de Jezerzan, kněží diecése pražské, který byl dne 17.července 1358 opatem a konventem Žďárským do Vojnova Městce praesentován. Kostel rozšířen byl o nynější podobu teprve za P.Josefa Seifferta, r. 1791," zapsal učitel Šabaka do obecní kroniky v roce 1924.

Začátkem jednadvacátého století může být kostel s péčí svých farníků spokojen. Má novou věž z měděného plechu, nová okna, nový nátěr a především jeden vzácný skvost: nové varhany. Ovšem také jeden zásadní problém. Starou střechou do objektu zatéká. Výměnu potřebuje i část nahnilých krovů. Voda poškozuje stěny a strop nejstarší památkově chráněné budovy Vojnova Městce...

Hlavním cílem opravy střechy římskokatolického kostela sv. Ondřeje je výměna staré plechové krytiny za měděnou a výměna některých nahnilých krovů. Do chrámu již zatéká a voda poškozuje stěny a stropy nejstaršího a památkově chráněného objektu v obci. Oprava si vyžádá více jak jeden milion dvě stě tisíc korun. Farnost však tolik peněz nemá. Proto místní farníci požádali o pomoc obec. Z obecního rozpočtu zastupitelé uvolnili na kostel sto tisíc korun a dále vyhlásili veřejnou sbírku. Ta začala 1. listopadu. Dárci mohou zasílat peníze také na číslo speciálního bankovního účtu 187074244/0300. V obou vojnoměsteckých obchodech jsou umístěny sbírkové pokladničky, třetí je umístěna přímo v kostele. Sbírka může podle zákona pokračovat až po dobu tří let.

I. Obecní ples přispěl na kostel
Více jak dvacet pět tisíc korun zisku vynesl I. Obecní ples. Vydělané peníze již starosta Josef Macek uložil ve prospěch obecní sbírky na konto speciálního bankovního účtu. Obecní sbírku na opravu střechy římskokatolického kostela svatého Ondřeje vyhlásila radnice již koncem minulého roku.


Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.