Vojnův Městec
česky english deutsche

Subregion Velké Dářko

Radostínské rašeliniště

Radostínské rašeliniště

Malé Dářko

Malé Dářko

Poloha
Subregion Velké Dářko se rozprostírá v CHKO Žďárské vrchy, ekologicky nejčistší části České republiky. Název regionu dala dominanta Českomoravské vrchoviny – rybník Velké Dářko – okolo kterého leží obce v regionu sdružené. Hranice Subregionu Velké Dářko zahrnuje katastrální uzemí obcí Cikháj, Karlov, Polnička, Radostín, Světnov, Škrdlovice a Vojnův Městec. Tyto obce spadají pod územní správu kraje Vysočina, okres Žďár nad Sázavou.

Podnebí

Převážná část subregionu náleží podle klimatických charakteristik do oblasti mírně teplé s průměrnou roční teplotou 6 – 8°C. Výběžek hřebene Žďárských vrchů v severní a severovýchodní části regionu však do oblasti chladné. Roční úhrn srážek se pohybuje od 550 mm do 900 mm, přičemž nejvíce srážek na jeden měsíc spadne obvykle v červenci. Letní období s průměrnými denními teplotami nad 15°C trvá od konce června do začátku srpna (tzv. pravé léto). Letních dnů s průměrnou teplotou nad 20°C bývá v oblasti kolem 20. Zimní období s denní teplotou pod bodem mrazu začíná koncem listopadu a končí začátkem března. Kvalitní sníh, zejména pro lyžařskou turistiku, se v oblasti udržuje více jak 60 dnů v roce. Typické pro oblast jsou převládající západní a severozápadní větry. Území Subregionu Velké Dářko s nadmořskou výškou přes 600 m představuje s lesy a množstvím vodních ploch drsnější a vlhčí podnebí, než je tomu v obdobných podmínkách jiných českých pohoří, avšak podnebí zdravé a příznivé pro turistiku.

Historie

Území dnešního Subregionu Velké Dářko bylo poměrně dlouho zapomenutým krajem. Přes rozlehlé lesy a prales s bažinatou půdou vedl, snad již kolem roku 997, jen jeden ze tří průchodů hraničním hvozdem mezi Moravou a Čechami, tzv. Libická stezka. Vlastní osidlování kraje však započalo teprve v druhé polovině 13.století za přispění žďárského kláštera, s jehož osudy jsou nerozlučně spjaty dějiny obcí v regionu. Mýcení a vypalování lesů a pralesních hraničních hvozdů, zakládání osad a rybníků pro pohon hamrů, pálení dřevěného uhlí v milířích, hutnictví a sklářství tak neodmyslitelně patří k historii celé oblasti.

Světnov (610m)

1.1.2002, Jiří Marek, Subregion Velké Dářko

Radostín (628m)

1.1.2002, Jiří Marek, Subregion Velké Dářko

Polnička (585m)

1.1.2002, Jiří Marek, Subregion Velké Dářko

Karlov (634m)

1.1.2002, Jiří Marek, Subregion Velké Dářko

Cikháj (659m)

1.1.2002, Jiří Marek, Subregion Velké Dářko

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Virtuální prohlídka

virtuální prohlídka

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.