Vojnův Městec
česky english deutsche

Turistika

Santiniho cyklotrasa začíná ve Vojnově Městci

30.3.2004, Jiří Marek, Turistika

Němečkův hostinec, přestavěný v první polovině osmnáctého století podle návrhu Jana Blažeje Santiniho-Aichla, se stal výchozím bodem turistické cyklotrasy. Ta je věnována právě osobě nejvýznamnějšího představitele českého gotizujícího baroka, především jeho stavbám na Žďársku.

Naučná stezka Žákova Hora

5.10.2003, Jiří Marek, TuristikaNa dvanácti kilometrech stezky můžete zdolat skalní vrchol Tisůvky (800m.n.m.), navštívit pramen řeky Svratky, kde byla vyhlášena CHKO Žďárské vrchy. Dále projít pralesem na Žákově hoře a putování třeba zakončit v Cikháji v útulné hospůdce (Penzion Tisůvka).

Naučná stezka Velké Dářko

5.10.2003, Jiří Marek, Turistika

Obejít největší rybník na Vysočině dá práci. Mohlo by se zdát, že těch zhruba 12 kilometrů, kolik naučná stezka měří, by mohla být lehká procházka. Opak je pravdou. Stačí aby trochu zapršelo, a ze stezky se stává bahnitá "off road".

Žákova hora, národní přírodní rezervace

4.10.2003, Jiří Marek, Turistika"Svahy Žákovy hory pokrývá přírodní les, zbytek jedlobukového pralesa chráněného statutem národní přírodní rezervace. Přírodní rezervací se stala Žákova hora v roce 1933 spolu s Dářkem. V roce 1993 se k jejímu šedesátému jubileu konala odborná konference. Na ní jsem se mimo jiné dověděl, že vlastnímu vyhlášení Žákovy hory rezervací předcházelo rozhodnutí Kinských z roku 1929 ponechat tuto část lesa v původním stavu. Ve zdůvodnění se praví: '..., aby byl pro budoucnost patrný charakter starých porostů.' Původní rezervace byla vyhlášena na ploše 11,29 ha a týkala se porostu buku s přimíšenou jedlí a smrkem ve stáří 250 let."

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.