Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Městys » Subregion Velké Dářko » Turistika » Santiniho cyklotrasa začíná ve Vojnově Městci

Santiniho cyklotrasa začíná ve Vojnově Městci

30.3.2004, Jiří Marek


Němečkův hostinec, přestavěný v první polovině osmnáctého století podle návrhu Jana Blažeje Santiniho-Aichla, se stal výchozím bodem turistické cyklotrasy. Ta je věnována právě osobě nejvýznamnějšího představitele českého gotizujícího baroka, především jeho stavbám na Žďársku.

O přínosu Santiniho stavitelství svědčí fakt, že mezi deseti českými památkami zařazenými v seznamech světového kulturního dědictví UNESCO je Zelená hora. A do Žďáru nad Sázavou také vede z Vojnova Městce první část cyklotrasy, která je převážně řešena po silnicích třetí třídy (V.Městec – Radostín – Vepřová – Žďár). Od poutního kostela sv. Jana Nepomuckého, a ostatních Santiniho žďárských staveb, pokračuje trasa přes Obyčtov (kostel Navštívení P.Marie), Ostrov nad Oslavou (panská hospoda), Bobrovou do Bystřice nad Pernštejnem.

Santiniho cyklotrasa je značená 64 kilometrů a spojuje dvě cyklistické stezky vedoucí přes Vysočinu: Českomoravskou stezku (vede přes Vojnův Městec) a Pražskou stezku (Bystřice nad Pernštejnem). Dále se ještě spojuje se stezkou Jeseník – Znojmo mezi Obyčtovem a Ostrovem nad Oslavou.

Vyznačenou Santiniho cyklotrasu naleznou “cykloturisté“ na mapě Žďárské vrchy, SHOCART, měřítko 1:50 000, vydanou v aktualizované verzi v roce 2000.

Publicita

MMR ČR
EU
Elektronický digitální povodňový plán
podpořil Karaj Vysočina
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

webkamera Vojnův Městec

Počasí

aktuální teplota
21.3°C - 17:30:02 - 9.9.2021

Novinky e-mailem