Vojnův Městec
česky english deutsche

Prapor obce

1.1.2002, Jiří Marek

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky (Podvýbor pro heraldiku – heraldická komise) obdržela v prosinci roku 2000 žádost Obecního úřadu Vojnova Městce o odsouhlasení návrhu praporu. Součástí žádosti bylo vyobrazení navrhovaného praporu, zdůvodnění návrhu a také stručná charakteristika obce.

Výňatek z žádosti

Vojnův Městec, Okres Žďár nad Sázavou. Kraj Jihlavský. R. 1848 panství Vojnův Městec, kraj Čáslavský. V latinských textech Munchspelk, Muensperch; v německých Münchsberg.

 

Vojnův Městec byl snad už od konce 13.století městem. Znak  původně sestával pouze ze dvou zkřížených černých ostrví o šesti sucích na zlatém štítě, patrně se tedy vyvinul z pečeti s erbem vrchnosti pánů z Lichtenburka nebo Lipé.

 

Roku 1605 polepšil městečku znak kardinál František z Dietrichtštejna přidáním nože ze svého rodového erbu a změnou barvy štítu na červený.

 

Widimský zřejmě neznal text privilegia a odvodil barvy znaku z panského erbu Ronoviců na černé ostrve na zlatě. Odtud se tak maloval znak městečka až do nové doby. Správný je však znak podle privilegia se štítem červeným. Nůž dietrichštejnského erbu by měl být vinařský se zahnutou špicí, ale městečko jej malovalo jen málo prohnutý.

 

Zdůvodnění návrhu

Návrh praporu obce (městečka) Vojnův Městec je vytvořen na základě historických souvislostí. Znamení černých ostrví s položeným vinařským nožem uprostřed listu je zvoleno jako odkaz na vlastní znak obce, zároveň však představuje jeden z nejvýmluvnějších prvků obecných figur komunální heraldiky u nás. Prapor obce tak bude nezaměnitelný s jinými lokalitami České republiky…

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.