Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Spolky a kluby » Pétanque klub 1293 » Pétanque dobyla obec

Pétanque dobyla obec

4.2.2005, Jiří Marek

„Jeu de boules“ je název hry, kterou můžete ve Francii sledovat snad v každém parku. V překladu znamená „hra s koulemi“ a její neznámější formou je pétanque.Mezi nejúspěšnější hráčky PK 1293 Vojnův Městec patří Hana Barešová (vlevo) a Jitka Brožová. Na fotografii jsou zachyceny s hráči Jiřím Březinou a Ivanem Kousalem z HP Třebíč. Na Vysočině se závodní pétanque hraje ještě v Havlíčkově Brodě a ve Sněžném.

„Pétanque není obyčejná hra. Je to uklidňující balzám na nervy,“ tvrdí to její vyznavači. Ke stejnému poznání dospěli i manažéři koncernu L'Oréál nebo Daimler-Chrysler. „Vyčerpané vedoucí pracovníky, unavené obchodní zástupce a inženýry posílají do Saint-Tropez, přímo do centra této tradiční francouzské hry. Při výuce tam v kurzech lidé vstřebávají jižanský styl života, v němž všechno plyne pomalým tempem a na všechno je dost času,“ píše se v kronice pétanque.

Zájem o hru, při které se jednotlivec, dvojice či trojice snaží umístit své ocelové koule blíže k dřevěné kuličce o velikosti ping-pongového míčku než soupeř nebo soupeřící družstvo, vyvolala v Česku vlna turistiky devadesátých let. S příchodem jednadvacátého století si pétanque dobyla své místo na sportovně-společenském žebříčku také ve Vojnově Městci na Žďársku.

Z prvních sranda zápasů, které se uskutečnily na návsi před hospodou, se zrodil klub, který má dnes třicet registrovaných hráčů. Další lidé ale v obci si chodí pétanque zahrát na některý z řady turnajů pořádaných PK 1293 na hřišti za sokolovnou.

„Za krátkou existenci klubu jsme se prosadili do termínové listiny České asociace pétanque. Pořádáme tři oficiální turnaje republikové série. Některé dokonce i s mezinárodní účastí. Na skvělé zázemí při místních kláních, dané mimo jiné umělým osvětlením hřišť, výbornou kuchyní a místní pohostinností totiž nedají dopustit naši přátelé z bratislavských klubů,“ nechal se slyšet prezident PK 1293 Vojnův Městec Oldřich Brož st. Ten dále připomněl, že vojnoměstečští vyznavači původem francouzské hry objíždějí republikové turnaje a vozí domů první úspěchy.

O renomé, které si klub již stačil vydobýt, svědčí fakt, že mu vedení ČAPKu doporučilo kandidovat v letošním roce na pořadatelství Mistrovství republiky trojic mužů. „Jen a jen dobře, že se v obci našli nadšenci, kteří tuto novou hru propagují. Každý jejich úspěch na hráčském i pořadatelském poli je vynikající propagací samotné obce,“ myslí si starosta Vojnova Městce Josef Macek.

PK 1293 Vojnův Městec

Curriculum vitae

Rok založení: 2003
Počet členů: 30
President klubu: Oldřich Brož st.
Adresa: PK 1293 Vojnův Městec, Oldřich Brož, Vojnův Městec 22, 592 01 Žďár nad Sázavou 1
Tel.: 566 659 318
Mobil: 777 166 841 (O.Brož st.)
e-mail: pkvojnuvmestec@seznam.cz

Hráči: při pétanque tečou nervy
Hře pétanque propadly ve Vojnově Městci, ale i na dalších místech Vysočiny, desítky lidí. Co o nejmladším sportu, který se v obci provozuje, říkají?

„Těžko říci, zda můžeme pétanque považovat za sport v pravém slova smyslu. Každopádně při něm za celý den při turnaji nachodíme několik kilometrů a odházíme stovky hodů s téměř kilovými koulemi,“ zhodnotil hru Petr Koten z PK 1293 Vojnův Městec.

„Možná platí, že pétanque je uklidňující balzám na nervy při rekreačním házení s partou přátel. Ale na turnajích, kde již o něco jde a o úspěchu či neúspěchu mnohdy rozhodují milimetry, tečou nervy po kýblech,“ prohlásil Miroslav Liml. „Stoprocentně prodat zručnost získanou po desítkách hodinách tréninků umí ve vypjatých okamžicích jen ti nejlepší,“ podotkl vojnoměstecký hráč.

Podstatu pétanque shrnul při jednom z turnajů ve Vojnově Městci předseda Horáckého klubu Třebíč Jiří Březina. „Pétanque hrajeme hlavně pro zábavu. Samozřejmě, že objíždíme bodované turnaje, hrajeme mistrovství republiky a nejlepší z nás reprezentují Českou republiku na evropských nebo světových šampionátech. Ale podstata tohoto sportu je pro většinu z nás ve společenském setkání, přátelské hře, při které je vždy výborná atmosféra,“ pronesl Březina.


O vítězství v pétanque často rozhodují milimetry.

Hra se hraje téměř na každém povrchu
Při hře pétanque má každé mužstvo šest koulí. Při variantě  "triplette" stojí proti sobě tříčlenné týmy a každý hráč  hraje dvěma koulemi, při "doublette" má každý k dispozici koule tři. Jen výjimečně se hraje "tete tete", jeden proti jednomu. Koule jsou obvykle kovové a váží asi 650-800 gramů.

„Na začátku každého kola se do hrací plochy - šest až deset  metrů daleko - vhodí cochonet neboli "prasátko". Dřevěná  kulička velikosti pingpongového míčku pak slouží jako cílový  objekt pro větší železné koule účastníků hry. Při pétanque  musí každý hráč nejdříve vstoupit do kruhu o průměru asi padesát centimetrů, přinožit a při hodu nesmí zvedat nohy ze země. Tato poloha nohou, provensálsky "péd tanco", dala  název celé hře,“ stojí v pravidlech hry.

Cílem hráčů je dostat se k prasátku blíž než soupeř. „Když se to podaří, je na řadě opět protivník, jinak musí mužstvo pokračovat v házení. Po odehrání všech koulí nastane sčítání bodů. Každá koule vítěze umístěná blíže k cíli než nejbližší koule poraženého platí za jeden bod. Teoreticky tedy může v  jednom kole získat vítěz až šest bodů, poražený nezískává nic.

Hra končí, pokud jedno družstvo dosáhne třinácti bodů,“ vyčtete v reglementech pétanque.

K úspěchu ve hře vede v zásadě dvojí taktika. Buď umístíte kouli přesně vyváženým hodem do co nejtěsnější blízkosti  cíle, nebo razantním hodem "vytlučete" soupeřovu kouli nebo koule do nevýhodného postavení a sami zaujmete lepší pozici. Takový specialista, tireur neboli "střelec", dokáže jedním hodem rozmetat celou dosavadní pozici a pořádně zamíchat kartami protivníkova družstva.

Pétanque se hraje téměř na všech přírodních površích, nejlépe však na štěrko-písčitých (nevhodná je tráva). Sada šesti koulí pro rekreační hrají stojí kolem tří set korun. Závodní kalibrované koule však stojí tisíce korun.

zajímavosti

Klub má vlastní vlajku

President Pétanque klubu 1293 Vojnův Městec Oldřich Brož představuje klubový prapor. Ten zhotovila Olina Imramovská. Návrh znaku vypracoval Karel Malivánek. Červené zástavě PK 1293 dominuje nápis s názvem klubu a znak obce.

Hráči bodují na turnajích

Druhé místo obsadili Oldřich Brož st. a Vlastimil Vejmělek na turnaji o Knižní koule 2004 v Havlíčkově Brodě. Do Vojnova Městce přivezli originální cenu (viz. snímek). Vyznavači hry s ocelovými koulemi z PK 1293 se neztratili ani na silně obsazeném brněnském turnaji Zlaté prasátko. Triplet ve složení Oldřich Brož st., Vlastimil Vejmělek a Karel Malivánek se ve více jak sedmdesátičlenné mezinárodní konkurenci probojoval na výborné 8.  místo. O prestiži turnaje Zlaté prasátko mimo jiné svědčí i fakt, že první čtyři družstva si mezi sebe rozdělili "prize money" 10 tisíc korun.

Členové klubu na žebříčku
Postavení nejlepších vojnoměsteckých příznivců pétanque v celorepublikovém žebříčku České asociace pétanque klubů (ČAPEK): 92. Vlastimil Vejmělek, 103. Oldřich Brož st., 171. Karel Malivánek, 185. František Haněl, 186. Ondřej Haněl, 195. Bohuslav Bukáček, 217. Zdeněk Urban, 222. Kristýna Bukáčková, 259. Vít Malivánek, 279. Oldřich Brož ml., 292. Jan Brož, 311. Jitka Brožová, 325. Hanka Barešová (pozn: v současné době je v žebříčku registrováno 773 hráčů).

Napsali o nás: Deník Vysočina 1. února 2005

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.