Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Spolky a kluby » SDH Vojnův Městec » Ohlédnutí za uplynulým rokem u hasičů

Ohlédnutí za uplynulým rokem u hasičů

31.1.2022, Monika Beranová

 

Ohlédnutí za uplynulým rokem u hasičů

Tak jako všude jinde, byl rok 2021 i u vojnoměsteckých hasičů poznamenám pandemií koronaviru 
COVID 19, sbor ale přesto pokračoval ve své činnosti a zajišťoval nejen pomoc občanům v různých životních situacích, ale i společenský život v městysu.

Hned začátkem roku 2021 jsme byli dvakrát povoláni k technické pomoci při odstranění spadlých stromů na košinovské silnici. Stromy popadaly pod tíhou sněhu a bránily průjezdu automobilů. 
Velkým úspěchem skončilo pro náš sbor březnové Setkání starostů sborů dobrovolných hasičů, na kterém byly prezentovány nové prapory sborů. Slavnostní vlajka Sboru dobrovolných hasičů Vojnův  Městec, která byla žehnána v září 2019 při příležitosti oslav výročí založení sboru, byla oceněna jako jedna z nejzajímavějších a nejhezčích. Samozřejmě jsme na takový úspěch patřičně hrdí! 
První společnou veřejnou akcí sboru byl tradiční dubnový veřejný úklid okolí silnic Čistá Vysočina. Uklízeli jsme okolí silnice třetí třídy směřující na Radostín. Úklidem jsme pokračovali i v květnu, a to každoročním sběrem železného šrotu z domácností. Měsíc byl zakončen zásahem při požáru budovy, bytu v domě č.p. 260. Zasahovali jsme v dýchacích přístrojích.

Začátek léta byl poznamenám tornádem, které se prohnalo částí Moravy a v zasažených obcích zničilo vše, co mu stálo v cestě.  Během několika hodin jsme se sešli a vybrali mezi členy SDH finanční obnos, který byl zaslán na transparentní účet jedné z postižených obcí. Do Moravské Nové vsi jsme darovali částku 10 300 Kč. Špatné počasí začátkem července, bouřky, vichry a lijáky, si vybralo svou daň i ve Vojnově Městci. Vyjížděli jsme ke třem zásahům, technickým pomocem k odstranění spadlých stromů. Odstraňovali jsme stromy na košinovské silnici a také spadlý strom na náměstí, který poškodil zaparkovaný kamion. Každoroční milou červencovou povinností našeho sboru je účast na bezpečnostním zajištění závodu ORKA Triatlon, jehož trasa vede přes Vojnův Městec. Ani letos tomu nebylo jinak, zajišťovali jsme bezpečnost účastníků závodu na křižovatce silnic I. a III. třídy 
Radostín - Vojnův Městec. Červenec pokračoval v ryze společenském duchu, pro širokou veřejnost jsme uspořádali u hasičské zbrojnice tradiční a oblíbenou pouť u hasičů s občerstvením a hudbou. 
I přes počáteční obavy z nestálého počasí se akce vydařila a naši hosté se dobře bavili. 
Během pouťových oslav byla u stánku s občerstvením také k dispozici pokladnička, do které každý, kdo chtěl, mohl přispět drobným obnosem na obce zasažené červnovým tornádem. Vybralo se celkem 1091 Kč, které byly opět zaslány do Moravské Nové Vsi.

Měsíc září se ve vojnoměsteckém sboru dobrovolných hasičů nesl v duchu společenských 
i ceremoniálních povinností. Zúčastnili jsme se oslav výročí založení spřáteleného sboru z Radostína 
a žehnání jejich nového dopravního automobilu. Na základě rozkazu generálního ředitele HZS jsme pak 19. září uctili památku dvou zesnulých členů SDH Koryčany, kteří zahynuli při výbuchu rodinného domu v Koryčanech.  Listopad byl svým průběhem pro náš sbor jiný než ostatní měsíce, a to jak v zásahové, tak i ceremoniální činnosti.  Byli jsme povolání k pomoci Zdravotnické záchranné službě ZZS při transportu pacienta a účastí na pohřbu s hasičskou poctou jsme uctili památku našeho dlouholetého člena Jaroslava Marka.  

Během uplynulých období bylo vybavení zásahové jednotky rozšířeno o proudnice na střední 
a těžkou pěnu a zásahový žebřík.  Sbor dobrovolných hasičů ve Vojnově Městci má v současné době 33 členů, z nichž dvě třetiny jsou zároveň členy zásahové jednotky SDH. Rádi bychom své řady rozšířili o další zájemce o hasičskou práci, hlavně děti a mladé hasiče. 
A právě dětem bychom se v následujícím období rádi věnovali více.  Hasičina je totiž nejen koníčkem, ale i životním stylem nás všech!

Hana Marková

 

 

 

 

 

 

 

Kalendář akcí

Žádná akce v kalendáři

celý kalendář akcí...

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Virtuální prohlídka

virtuální prohlídka

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.