Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Co se děje u sousedů » Expedice Račín 84 odstartuje 7. února

Expedice Račín 84 odstartuje 7. února

30.1.2004, Jiří Marek

Radostín. Příznivci běžeckého lyžování z obcí v okolí Velkého Dářka odstřihují poslední dílky z krejčovského metru. Do startu recesistického běhu po hospodách - Expedice Račín 84 - zbývá pouhých sedm dní. Lyže z půdy snášejí a prachu zbavují dokonce i sváteční lyžaři, pro které je radostínský závod jediným svezením v bílé stopě za celou zimu.

Zakladatelé závodu a obecní úřad v Radostíně srdečně zvou všechny přátele běhu na lyžích na jubilejní 20. ročník EXPEDICE RAČÍN 84

Start: Sobota 7. února 2004, Radostín v 10 hodin před restaurací "Šimák"

O expedici napsali...

Expedice odstartuje po dvacáté

Radostín. Příznivci běžeckého lyžování z obcí v okolí Velkého Dářka odstřihují poslední dílky z krejčovského metru. Do startu recesistického běhu po hospodách - Expedice Račín 84 - zbývá pouhých sedm dní. Lyže z půdy snášejí a prachu zbavují dokonce i sváteční lyžaři, pro které je radostínský závod jediným svezením v bílé stopě za celou zimu.

Není důležité zvítězit,
ale zúčastnit se


„Vítězem tohoto přetěžkého závodu se málokdy stává ten, kdo dorazí do cíle jako první. Ba naopak, právě ti nejposlednější z posledních, dobíhající z posledních sil v mrazu a temnotách do radostínské hospody se stávají legendami,“ vysvětlil popularitu expedice jeden z jejích čtyř zakladatelů František Janák.

Na trať expedice se každoročně první sobotu v únoru vydávají desítky lyžařů všech věkových a výkonnostních kategoriích. Lyžaři absolvují okruh mezi obcemi Radostín, Cikháj, Škrdlovice, Račín a zpět do Radostína. Kontrolní místa s razítkem jsou situována do hospod ve vyjmenovaných obcích. „Na trať se doporučuje zásoba tekutin od různých výrobců a dodavatelů a to v množství jakémkoliv, kromě malého. Zvláště se pak zakazuje posmívat se ležícím závodníkům!“ je psáno doslova v propozicích závodu.

Kronikářka ví své

Svérázný pohled na vznik závodu, který věhlasem dávno překonal hranice obce, má radostínská kronikářka Alena Hintnausová. „Pánové se dohadovali v hospodě, jak dlouho může trvat cesta na lyžích do Račína. A tak vyrazili,“ vypráví začátek historky kronikářka. „To víte, hospůdky jsou zrádné. Návrat se nástrahami tratě zmoženým lyžařům nezdařil. Málem někde v lesích mezi Račínem a Radostínem zůstali. Zachránci je přivezli s koňmi na saních,“ dokončila hospodskou legendu Hintnausová.

Expedici lidé znají také
jako Procházkův memoriál

Zasvěcení o Expedici Račín 84 mluví také jako o Procházkově memoriálu. „Závod je od samého počátku pořádán také jako memoriál na věčnou paměť hostinského Procházky z Radostína. Patrona expedice, jenž stál neochvějně za pípou hostinské provozovny v okamžiku zrodu myšlenky o uspořádání první expedice v hlavách otců zakladatelů. Jejich jasnozřivou potenci posiloval pilným doléváním fernetů do jejich prázdných sklínek,“ vysvětlil zdvojení názvu běžeckého závodu jeden z čtveřice otců zakladatelů František Janák. Označením se dále mohou honosit Bohuslav Max Polanský, Bohuslav Procházka Vítězský a Antonín Stibůrek.

Expedice Račín 84 odstartuje v sobotu 7. února v deset hodin před radostínským Hotelem Šimák. U příležitosti dvacátého výročí budou slavnostně odhaleny pamětní desky na Procházkově hostinci v Radostíně a na kamenné mohyle na račínské pláni. „Mohyla bude na věky připomínat nejen hrdinství otců zakladatelů, ale i všech jejich přeživších následovníků a organizátorů expedic v čele s čackými radostínskými hasiči,“  nechal se slyšet František Janák.

Deník Vysočina

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.