Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Co se děje u sousedů » Expedice Račín 84 odstartuje 7. února

Expedice Račín 84 odstartuje 7. února

30.1.2004, Jiří Marek

Radostín. Příznivci běžeckého lyžování z obcí v okolí Velkého Dářka odstřihují poslední dílky z krejčovského metru. Do startu recesistického běhu po hospodách - Expedice Račín 84 - zbývá pouhých sedm dní. Lyže z půdy snášejí a prachu zbavují dokonce i sváteční lyžaři, pro které je radostínský závod jediným svezením v bílé stopě za celou zimu.

Zakladatelé závodu a obecní úřad v Radostíně srdečně zvou všechny přátele běhu na lyžích na jubilejní 20. ročník EXPEDICE RAČÍN 84

Start: Sobota 7. února 2004, Radostín v 10 hodin před restaurací "Šimák"

O expedici napsali...

Expedice odstartuje po dvacáté

Radostín. Příznivci běžeckého lyžování z obcí v okolí Velkého Dářka odstřihují poslední dílky z krejčovského metru. Do startu recesistického běhu po hospodách - Expedice Račín 84 - zbývá pouhých sedm dní. Lyže z půdy snášejí a prachu zbavují dokonce i sváteční lyžaři, pro které je radostínský závod jediným svezením v bílé stopě za celou zimu.

Není důležité zvítězit,
ale zúčastnit se


„Vítězem tohoto přetěžkého závodu se málokdy stává ten, kdo dorazí do cíle jako první. Ba naopak, právě ti nejposlednější z posledních, dobíhající z posledních sil v mrazu a temnotách do radostínské hospody se stávají legendami,“ vysvětlil popularitu expedice jeden z jejích čtyř zakladatelů František Janák.

Na trať expedice se každoročně první sobotu v únoru vydávají desítky lyžařů všech věkových a výkonnostních kategoriích. Lyžaři absolvují okruh mezi obcemi Radostín, Cikháj, Škrdlovice, Račín a zpět do Radostína. Kontrolní místa s razítkem jsou situována do hospod ve vyjmenovaných obcích. „Na trať se doporučuje zásoba tekutin od různých výrobců a dodavatelů a to v množství jakémkoliv, kromě malého. Zvláště se pak zakazuje posmívat se ležícím závodníkům!“ je psáno doslova v propozicích závodu.

Kronikářka ví své

Svérázný pohled na vznik závodu, který věhlasem dávno překonal hranice obce, má radostínská kronikářka Alena Hintnausová. „Pánové se dohadovali v hospodě, jak dlouho může trvat cesta na lyžích do Račína. A tak vyrazili,“ vypráví začátek historky kronikářka. „To víte, hospůdky jsou zrádné. Návrat se nástrahami tratě zmoženým lyžařům nezdařil. Málem někde v lesích mezi Račínem a Radostínem zůstali. Zachránci je přivezli s koňmi na saních,“ dokončila hospodskou legendu Hintnausová.

Expedici lidé znají také
jako Procházkův memoriál

Zasvěcení o Expedici Račín 84 mluví také jako o Procházkově memoriálu. „Závod je od samého počátku pořádán také jako memoriál na věčnou paměť hostinského Procházky z Radostína. Patrona expedice, jenž stál neochvějně za pípou hostinské provozovny v okamžiku zrodu myšlenky o uspořádání první expedice v hlavách otců zakladatelů. Jejich jasnozřivou potenci posiloval pilným doléváním fernetů do jejich prázdných sklínek,“ vysvětlil zdvojení názvu běžeckého závodu jeden z čtveřice otců zakladatelů František Janák. Označením se dále mohou honosit Bohuslav Max Polanský, Bohuslav Procházka Vítězský a Antonín Stibůrek.

Expedice Račín 84 odstartuje v sobotu 7. února v deset hodin před radostínským Hotelem Šimák. U příležitosti dvacátého výročí budou slavnostně odhaleny pamětní desky na Procházkově hostinci v Radostíně a na kamenné mohyle na račínské pláni. „Mohyla bude na věky připomínat nejen hrdinství otců zakladatelů, ale i všech jejich přeživších následovníků a organizátorů expedic v čele s čackými radostínskými hasiči,“  nechal se slyšet František Janák.

Deník Vysočina

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.