Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Co se děje u sousedů » Lyžaři dostanou nové strojově upravené stopy

Lyžaři dostanou nové strojově upravené stopy

10.10.2006, Jiří Marek

Další trasy pro lyžaře povedou do Škrdlovic. A to je dobrá zpráva i pro vyznavače bílé stopy ve Vojnově Městci!

Novinky budou připraveny i v okolí Žďáru

Žďár nad Sázavou - Davy nadšenců běžeckého lyžování brázdí v zimě louky na humnech Žďáru nad Sázavou, kde lyžařský oddíl TJ Žďas projíždí běžecké tratě. Letošní sezonu zpříjemní několik novinek.

Ke třem základním okruhům přibudou dva nové a počet najížděných kilometrů se tak rozšíří z třiatřiceti na padesát. Žlutý hamerský, zelený žďárský a červený polničský doplní fialový okruh k Velké Losenici a modře vyznačený ke Škrdlovicím. Zlepší se i průjezdy mezi okruhy.

I letos usnadní lyžařům orientaci v terénu barevné šipky. „Místo dvaceti jich bude už padesát,“ řekl Jiří Bradáč, předseda lyžařského oddílu. Protože bolístkou jsou stopy rozšlapané chodci a psy, na kůlech budou i zákazové piktogramy. Dalším vylepšením tratí jsou velké mapy.

„Mapy o rozměrech dva krát jeden metr budou v každé partnerské obci. Na rozcestnících dále instalujeme mapy formátu A3 ve fóliích. Chystáme i tisk map v nákladu až třiceti tisíc kusů, budou k dostání ve všech patnácti partnerských hospůdkách, v informačních centrech a na úřadech za symbolických deset korun. Je to příspěvek na úpravu tratí,“ popsal Bradáč. Na mapách najdou lidé občerstvovací stanice, možnost ubytování a lyžařských služeb.

V plánu jsou i propagační samolepky. Dvacetikorunou by tak lidé opět mohli na údržbu stop přispět.

Parkoviště u Pilské nádrže, kde je u Ski areálu Martina Koukala frekventované nástupní místo do stop, má být letos z větší části vyhrnované. U dnes rozkopaného Klafaru, kde také hodně lidí nasazuje běžky, se stopy budou dále protahovat. „Zkusíme se sídlišti Stalingrad co nejvíc přiblížit,“ dodal Bradáč.

Na „Piláku“ bude testovací centrum lyží firmy Sporten a lyžařská škola.
Novinky a údržba tratí pochopitelně spolykají nemalé peníze. Předpokládané náklady na sezonu překročí 700 tisíc korun, záleží ale, jak na žádosti o podporu uslyší zastupitelstva. Lyžařům přispěl kraj dvousettisícovým grantem, kromě oddílu a sponzorů by se měl podílet Žďár a okolní obce: Hamry, Škrdlovice, Polnička a Velká Losenice. Ke Žďárským jde žádost o příspěvek 300 tisíc korun. Na uplynulou sezonu dalo město čtvrt milionu.

„Rozpočet se bude sestavovat po volbách. Ale já bych to podpořil. Jsme lyžařský kraj, a lidi si tratě hodně pochvalují. Kdo lyžuje, vidí, že jsou parádní,“ konstatoval starosta Jaromír Brychta.

Zdroj: MFDNES