Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Co se děje u sousedů » Pétanque oslavili selským koňakem

Pétanque oslavili selským koňakem

14.10.2004, Jiří Marek

Daňkovice. Na Žďársku vznikl nový pétanque klub. Založili ho příznivci francouzské hry s ocelovými koulemi a dřevěnou kuličkou ze Sněžného. „Doteď jsme hráli pod PK 1293 z Vojnova Městce. Kamarádi nás do vedení klubu zasvětili, teď máme odvahu se osamostatnit,“ řekl jeden ze zakladatelů spolku František Haněl.

Hráči pétanque ze Sněžného založili o víkendu (9. 11) klub a zároveň uspořádali první turnaj na hřišti u penzionu Selský dvůr v sousedních Daňkovicích. A v šestnáctičlenné společnosti vybraných a pozvaných dvojic z popředí republikového žebříčku se neztratili hráči našeho klubu PK 1293 Vojnův Městec. Turnaj vyhrál Oldřich Brož st. s Vlastimilem Vejmělkem! Na výborném sedmém místě se pak umístili Vít Malivánek s Karlem Malivánkem. Jitka Brožová s Oldřichem Brožem ml. turnaj dohráli na 16 místě.

Odhodlání vybudovat ve Sněžném další baštu pétanque na Vysočině demonstrovali místní hráči v sobotu. Na daňkovickém hřišti u penzionu Skalský dvůr uspořádali nultý roční turnaje o Selské koule. „Do uzavřené soutěže jsme pozvali šestnáct vybraných dvojic z celé České republiky. Příští rok však chceme uspořádat větší turnaj, otevřený široké hráčské veřejnosti, pořádaný v rámci celorepublikové série turnajů České asociace pétanque klubů,“ řekl ředitel sobotního klání František Haněl.

Šestnáctku pozvaných hráčů přivítali pořadatelé z Pétanque klubu Sněžné selským koňakem a buchtami. „Jsou to krajové speciality. Selský koňak, ten chutná podobně jak pálená vínovice. Selské buchty tady plníme mrkví s mákem,“ představil kulinářské speciality provozovatel penzionu Selský dvůr Pavel Tlustoš. „Hřiště u penzionu jsme vybudovali ve spolupráci s obcí a za finanční podpory kraje. Je dobře, že jsme pro něj našli další sportovní využití,“ připomněl premiéru hry pétanque v obci Tlustoš.

„Pétanque hrajeme hlavně pro zábavu. Samozřejmě, že objíždíme bodované turnaje, hrajeme mistrovství republiky a nejlepší z nás reprezentují Českou republiku na evropských nebo světových šampionátech. Ale podstata tohoto sportu je především ve společenském setkání, hře, při které je vždy výborná atmosféra,“ nechal se slyšet předseda Horáckého klubu Třebíč Jiří Březina. Na Vysočině hrají soutěžní pétanque ještě dva kluby v Havlíčkově Brodě.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.