Vojnův Městec
česky english deutsche

Blahopřejeme!

10.12.2009, Hana Marková

Dnes 10. prosince 2009 oslaví významné jubileum hokejista, reprezentant a trenér Jaroslav Jiřík, který se ve Vojnově Městci narodil v roce 1939.

Od dětství byl rodiči veden ke sportu a již v 16 letech hrál hokej za Kladno. Brzy se také objevil v reprezentačním výběru a v letech 1958 až 1969 získal řadu medailí z mistrovství světa, mistrovství Evropy a také ze zimních olympijských her. Jen zlatá mu nikdy nebyla přána.
Jaroslav Jiřík, reprezentant a dlouholetá osobnost našeho hokejového týmu, si u kamarádů vysloužil přezdívku „Brambor“. To pro svoji urputnost, bojovnost a důraz v osobních soubojích. Snad právě proto se stal nejen platným členem reprezentačního mužstva, ale prosadil se i v individuálních hodnoceních. Na společném MS a ME ve Finsku byl v roce 1965 vyhlášen v ALL STARS nejlepších pěti hráčů šampionátu. Patří mu také primát prvního českého hráče a druhého Evropana, který se objevil na kluzištích slavné zámořské NHL.
Vedle bohatého sportovního života stihl Jaroslav Jiřík vystudovat Fakultu tělesné výchovy a sportu Karlovy university v Praze. Později, po ukončení hráčské kariéry, působil jako trenér ve Švýcarsku, Rakousku, SRN a na Slovensku. Jaroslav Jiřík je nepochybně nejvýznamnějším a nejslavnějším rodákem Vojnova Městce.
A jak dopadl olympijský hokejový turnaj v Grenoblu? Po senzačním vítězství nad sověty nás od zisku zlatých medailí dělil jen zápas se Švédy. Případná výhra by znamenala zlato. Jenže Švédové se nám remízou 2:2 pomstili za Stockholm 1963, kde jsem je pro změnu připravili o zlato my… A tak nám zůstal pouze primát jediného mužstva, které dokázalo první Rusy porazit. Brali jsme stříbro. Jiříkovi nebyla zlatá přána…

 

 

 

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.