Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Internetové zpravodajství obce » Do hospody spěchal s křemeňákem

Do hospody spěchal s křemeňákem

19.6.2003, Jiří Marek

Houbařská soutěž skončila. Láhev domácího rybízového vína vyhrál štamgast, kterého v hostinci U Malivánků znají pod přezdívkou Major.
„První křemeňák ale nebyl můj,“ přiznal výherce. „Houbu s nádhernou červenou hlavou našla přítelkyně,“ upřesnil štamgast, který za místo nálezu označil břízky v místní část obce Borky. Dvojice však nenašla pouze jediného křemeňáka.

 Hostinec U Malivánků

„Major přinesl plnou tašku. Celkem osm opravdu velkých hub,“ potvrdil majitel hostince Jan Malivánek. Soutěž pořádal hospodský již po několikáté a slibuje, že nezůstane pouze u jarního hledání křemeňáka. Pro podzimní houbařskou sezonu plánuje Městeckou nůši. Což by měl být závod pětičlenných družstev houbařů s jasným úkolem. Nasbírat v co nejkratším nůši z vrbového proutí po okraj.

„Houby nebyly červivé. Jednoho jsem nechal v hospodě, aby se každý mohl přesvědčit o nálezu na vlastní oči, ostatní skončily dílem v polévce, dílem v oleji na pánvi,“ popsal osud jarních křemeňáků výherce. Nezapomněl dodat, že první letošní houbové řízky „přišli k chuti“.

Nálezy křemeňáků v první polovině letošího června označují mykologové za poměrnou vzácnost. Svůj podíl na tom má suché a teplé počasí. „Houby jsou děti vlhka. Na Vysočině navíc houbám nesvědčí pro kraj tak typický častý vítr,“ vyjádřil se jednatel České mykologické společnosti Miroslav Smotlacha.

Publicita

MMR ČR
EU
Elektronický digitální povodňový plán
podpořil Karaj Vysočina
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.