Vojnův Městec
česky english deutsche

Juditin pramen

21.8.2009, Hana Marková

V lesích v katastru Vojnova Městce se nachází studánka s léčivou radioaktivní vodou. Pramen nese jméno své objevitelky Judity. Lze k němu dojít jen pěšky.. (Souřadnice: N 49o40'54.9" E 15o54'54" - ukaž polohu na mapě)
Její léčivou sílu objevili při svém výzkumu  na podzim roku 2004 studenti Univerzity Karlovy.
Informace o ní byly v minulých dnech umístěny pracovníkem Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Viktorem Goliášem na serveru "estudanky.cz"  na adrese http://www.estudanky.cz/studanka-864-detail.html

 Podle lázeňského zákona jsou za minerální radioaktivní vody pokládány ty s aktivitou radonu nad 1,5 kilobecquerelů na litr. Pramen v lesích poblíž Vojnova Městce má přitom unikátních 3,45 kBq/l a vedle lázní v Jáchymově lze vodu těchto parametrů najít v České republice snad jen na dalších dvou místech. Pramen není nijak silný, je to spíš rarita.
Plyn radon je k vstupu záření do těla optimální. Jde o krátkodobé ozáření díky jen asi čtyřdennímu poločasu jeho rozpadu a efektivnímu vylučování radonu z těla zhruba do osmi hodin. Po terapeutické aplikaci radioaktivita takřka úplně vymizí.
Nejcennější účinek je podle odborníka analgetický, omezující bolest. Nejlépe je vypít vodu na místě, při odběru k dalšímu použití totiž dochází k intenzivnímu úniku radonu, voda tak ztrácí na aktivitě. Každopádně zcela nevhodná k přenosu je PET lahev. Naopak v pivní lahvi s patentním uzávěrem či ve větší skleněné nádobě s pryžovou zátkou vodu převézt lze. Nalévat by se měla po stěně nádoby a uzavřít bez vzduchové bubliny.

 

 

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.