Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Internetové zpravodajství obce » Městysy se vrací do života!

Městysy se vrací do života!

1.2.2006, Ing. Josef Macek

Poslanecká sněmovna 27. ledna tohoto roku přijala novelu zákona č. 128/2000 Sb. o obcích. Novela mimo jiné obnovuje titul „městys“, který se přestal oficiálně užívat po roce 1948, kdy existovalo 518 městysů, nikdy ale nebyl obcím zákonem odebrán.

Na navrácení titulu budou mít nárok obce, které toto označení nesly před vznikem národních výborů v roce 1954.
Zákon ještě posoudí Senát a prezident. Pokud uspěje, vejde              v platnost 1. července. Završí se tak téměř dvouleté úsilí iniciované starosty z našeho kraje Vysočina, konkrétně z Libice nad Doubravou, Krucemburku, Vojnova Městce, Havlíčkovy Borové a České Bělé. Velké poděkování patří všem poslancům , kteří dali své ANO městysům a jejich obyvatelům tak vrátili právo užívat statut, který byl obci přidělen díky práci a úsilí našich předků. Ti dali zdravé kořeny našim obcím konkrétními činy a dlouhodobou péčí o dobré jméno obce. Městysy si tím vydobyly nezpochybnitelný  praktický i právní význam, staly se přirozeným centrem širokého okolí. Na zdravých kořenech se vyvíjely městysy do dnešní podoby. Nejsou vesnicí – navěky si ponesou městský ráz v náměstích, v uliční zástavbě. Celá staletí žily v duchu doby, kdy po zásluze byly za  městysy prohlášeny  – bylo to, a je do dnešních dnů, patrno ze jejich společenského i kulturního života . Je to patrno i z jejich současného významu. Městysy mají svoji samosprávu, síť služeb i obchodů – zkrátka nesou dál odkaz předků.Návrat titulu do zákona, a tím uznání nezpochybnitelného práva vydobytého předky, jistě posílí hrdost občanů na svoji obec a ti nedopustí zastavení zdravého vývoje ve dnech současných ani budoucích.    

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.