Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Internetové zpravodajství obce » Návrat historického označení "městys"

Návrat historického označení "městys"

10.3.2005, Jiří Marek

Obec Libice nad Doubravou nastartovala iniciativu týkající se navrácení označení městys (městečko) obcím, které tento status v minulosti získaly. Bezprostředně se přidaly Krucemburk, Vojnův Městec, Havlíčkova Borová a Česká Bělá a na základě výzvy uveřejněné v týdeníku Veřejná správa dalších asi 22 obcí - původních městysů.

Tato iniciativa nesměřuje k žádným hmotným výhodám, ani ke zvyšování správních agend a obcím nepřinese žádné zvýšené požadavky na rozpočet. Iniciátorům jde pouze o návrat statusu, který byl mnohým udělen již ve 13. století a mnohým až ve století 20. Do počátku 20. století uděloval status panovník na základě žádosti místní šlechty a na základě podrobného zkoumání oprávněnosti žádosti.

Právo užívat titul městys byl spojen s možností konání výročních a dobytčích trhů, což byla původně výsada pouze měst. Obdarované sídlo muselo mít městský charakter bez hradeb, muselo mít cechy a pivovar. Prostě muselo mít svoji prestiž v daném území.

Po vzniku Československé republiky udělovala titul ministerská rada na základě velice podrobné a řádně prověřené žádosti samosprávy. Máme dokladováno, že bylo v  roce 1930 celkem 503 městysů a městeček. Z mnohých se v pozdějších letech stala města, mnohé se s městy sloučily a některé i zanikly. Současný počet zatím zjišťujeme.

Usilujeme o to, aby se označení navrátilo do zákona o obcích bez jakýchkoliv jiných nároků pouze obcím, které status v minulosti prokazatelně získaly a které jej i nyní chtějí užívat. Jedná se nám hlavně o posílení historické paměti, lokálního patriotismu a pocitu hrdosti ke své obci, a to hlavně u mladých lidí.

Saidl Jaromír
starosta městyse Libice n. D. od roku 1795

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.