Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Internetové zpravodajství obce » Návrat historického označení "městys"

Návrat historického označení "městys"

10.3.2005, Jiří Marek

Obec Libice nad Doubravou nastartovala iniciativu týkající se navrácení označení městys (městečko) obcím, které tento status v minulosti získaly. Bezprostředně se přidaly Krucemburk, Vojnův Městec, Havlíčkova Borová a Česká Bělá a na základě výzvy uveřejněné v týdeníku Veřejná správa dalších asi 22 obcí - původních městysů.

Tato iniciativa nesměřuje k žádným hmotným výhodám, ani ke zvyšování správních agend a obcím nepřinese žádné zvýšené požadavky na rozpočet. Iniciátorům jde pouze o návrat statusu, který byl mnohým udělen již ve 13. století a mnohým až ve století 20. Do počátku 20. století uděloval status panovník na základě žádosti místní šlechty a na základě podrobného zkoumání oprávněnosti žádosti.

Právo užívat titul městys byl spojen s možností konání výročních a dobytčích trhů, což byla původně výsada pouze měst. Obdarované sídlo muselo mít městský charakter bez hradeb, muselo mít cechy a pivovar. Prostě muselo mít svoji prestiž v daném území.

Po vzniku Československé republiky udělovala titul ministerská rada na základě velice podrobné a řádně prověřené žádosti samosprávy. Máme dokladováno, že bylo v  roce 1930 celkem 503 městysů a městeček. Z mnohých se v pozdějších letech stala města, mnohé se s městy sloučily a některé i zanikly. Současný počet zatím zjišťujeme.

Usilujeme o to, aby se označení navrátilo do zákona o obcích bez jakýchkoliv jiných nároků pouze obcím, které status v minulosti prokazatelně získaly a které jej i nyní chtějí užívat. Jedná se nám hlavně o posílení historické paměti, lokálního patriotismu a pocitu hrdosti ke své obci, a to hlavně u mladých lidí.

Saidl Jaromír
starosta městyse Libice n. D. od roku 1795

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.