Vojnův Městec
česky english deutsche

Nebezpečí při houbaření

15.8.2014, Veronika Janáčková

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina, oddělení tisku a prevence

 

Krajské ředitelství policie Kraje Vysočina

Kancelář ředitele krajského ředitelství

oddělení tisku a prevence

 

NEBEZPEČÍ PŘI HOUBAŘENÍ

 


Ke konci prázdnin a začátkem školního roku velice často řeší policisté případy, které mají souvislost s houbařením. Češi jsou vášniví houbaři a tak v tomto období lze u lesů vidět zaparkovaná vozidla, jejichž majitelé sbírají houby. Houbaři ale musejí mít na paměti několik zásad, kterými by se měli řídit.

 

Řidiči si musí uvědomit, že vjezd a parkování vozidel v lese je podle lesního zákona zakázáno. Pokud již řidič zaparkuje své vozidlo na vhodném a bezpečném místě u lesa, musí si ho řádně zabezpečit. To znamená zkontrolovat, zda je vozidlo řádně zamčeno a má uzavřena všechna okna. Zaparkované automobily jsou častým terčem zlodějů a tak uvnitř nesmí zůstat žádné cennosti. Pro zloděje, který za oknem uvidí kabelku nebo fotoaparát, je dílem okamžiku rozbít okno a věci ukrást. 

 

Policisté také často pátrají po houbařích, kteří se v lese ztratí. Těmto případům lze předcházet dodržením několika zásad:

1. Houby sbírat pouze na místech, které znám. Pokud jsem v neznámém lese, snažím si zapamatovat orientační body, podle kterých najdu cestu zpět.

2. Vždy mám u sebe funkční a nabitý mobilní telefon. Pokud se ztratím nebo zraním, mohu jím přivolat pomoc.

3. Vždy informuji rodinu, své kamarády nebo známé o tom, že jdu na houby a kde je přibližně budu sbírat.

4. Pokud trpím vážnou nemocí nebo alergií, musím mít u sebe potřebné léky.

 

Při dodržování těchto několika základních pravidel budete mít jistotu, že v případě nějaké nepříjemné příhody, která vás při houbaření může potkat, se vám včas dostane potřebné pomoci.

 

 

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.