Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Internetové zpravodajství obce » Obec uvažuje o vybudování kanalizace

Obec uvažuje o vybudování kanalizace

29.10.2003, Jiří Marek

Vojnův Městec. Do roku 2009 má obec výjimku na vypouštění dešťových a splaškových odpadních vod do přírody. Pak bude muset mít kanalizaci a čističku. Do té doby však na radnici čekat nechtějí. Chybějící kanalizace totiž brzdí i samotný rozvoj obce.

„Máme v obci pozemky, kde vyroste nová zástavba. Připravují se tam všechny sítě. Pokud není k dispozici kanalizace, musí být u nových domů jímky na odpadní vody. Napojení na kanalizační síť by bylo jednodušší. Její budování také znamená budoucí rozkopání téměř celé obce. Proto se v současné době nechceme pouštět do rekonstrukcí chodníků či místních komunikací. Víme, že je za několik let budeme muset rozkopávat znovu. Proto bychom chtěli zahájit budování kanalizace v co nejkratší možné době,“ vysvětlil důvody starosta Josef Macek.

V současné době si obec zadala vypracování projektu pro územní rozhodnutí. Začíná také jednat o možných dotacích na výstavbu kanalizace a čističky. „Podle odhadů by celá stavba stála čtyřicet milionů korun. Takovou sumu není obec schopna ze svého rozpočtu nikdy zajistit. Proto jednáme s ministerstvem životního prostředí o možných dotacích,“ řekl starosta. Obec není členem Svazku vodovodu a kanalizací Žďársko. Je možné, že se jí podaří získat peníze z fondů Evropské unie přes mikroregion Velké Dářko. Podpora regionálních společenství obcí je v Unii hodně podporována.

Vedení obce také musí vybrat jednu z variant, jak odpadní vody čistit. Může si postavit vlastní čističku. V úvahu přichází také varianty spolupráce se sousední obcí Krucemburk. „Krucemburk využívá novou čistírnu u místní koželužny. Je možné, že bychom se tam napojili také. Nebo se s Krucemburkem dohodneme na nové společné čistírně. To vše je však otázkou dalších jednání,“ doplnil Josef Macek. (il)

Deník Vysočina, 29. října 2003

Kalendář akcí

Žádná akce v kalendáři

celý kalendář akcí...

Publicita

MMR ČR
EU
Elektronický digitální povodňový plán
podpořil Karaj Vysočina
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

webkamera Vojnův Městec

Počasí

aktuální teplota
21.3°C - 18:42:02 - 22.6.2021

Novinky e-mailem