Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Internetové zpravodajství obce » Obec uvažuje o vybudování kanalizace

Obec uvažuje o vybudování kanalizace

29.10.2003, Jiří Marek

Vojnův Městec. Do roku 2009 má obec výjimku na vypouštění dešťových a splaškových odpadních vod do přírody. Pak bude muset mít kanalizaci a čističku. Do té doby však na radnici čekat nechtějí. Chybějící kanalizace totiž brzdí i samotný rozvoj obce.

„Máme v obci pozemky, kde vyroste nová zástavba. Připravují se tam všechny sítě. Pokud není k dispozici kanalizace, musí být u nových domů jímky na odpadní vody. Napojení na kanalizační síť by bylo jednodušší. Její budování také znamená budoucí rozkopání téměř celé obce. Proto se v současné době nechceme pouštět do rekonstrukcí chodníků či místních komunikací. Víme, že je za několik let budeme muset rozkopávat znovu. Proto bychom chtěli zahájit budování kanalizace v co nejkratší možné době,“ vysvětlil důvody starosta Josef Macek.

V současné době si obec zadala vypracování projektu pro územní rozhodnutí. Začíná také jednat o možných dotacích na výstavbu kanalizace a čističky. „Podle odhadů by celá stavba stála čtyřicet milionů korun. Takovou sumu není obec schopna ze svého rozpočtu nikdy zajistit. Proto jednáme s ministerstvem životního prostředí o možných dotacích,“ řekl starosta. Obec není členem Svazku vodovodu a kanalizací Žďársko. Je možné, že se jí podaří získat peníze z fondů Evropské unie přes mikroregion Velké Dářko. Podpora regionálních společenství obcí je v Unii hodně podporována.

Vedení obce také musí vybrat jednu z variant, jak odpadní vody čistit. Může si postavit vlastní čističku. V úvahu přichází také varianty spolupráce se sousední obcí Krucemburk. „Krucemburk využívá novou čistírnu u místní koželužny. Je možné, že bychom se tam napojili také. Nebo se s Krucemburkem dohodneme na nové společné čistírně. To vše je však otázkou dalších jednání,“ doplnil Josef Macek. (il)

Deník Vysočina, 29. října 2003

Publicita

MMR ČR
EU
Elektronický digitální povodňový plán
podpořil Karaj Vysočina
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

webkamera Vojnův Městec

Počasí

aktuální teplota
14.0°C - 2:04:02 - 22.9.2020

Novinky e-mailem