Vojnův Městec
česky english deutsche

OKRADENÍ SENIOŘI

3.8.2007, Ing. Josef Macek

Okresní ředitelství Policie ČR Žďár nad Sázavou zveřejňuje informace

Žďárská policie opětovně upozorňuje na stále se množící případy okrádání a podvodného vylákání finančních hotovostí na starších občanech.
Osoby pachatelů vystupují jako podomní prodejci, kdy nabízejí různé zboží (přikrývky, hrnce, příbory, sady nerezových nožů apod.) případně i služby (montáž těsnění do oken apod.). Rovněž požadují zapůjčení finančních hotovostí, kdy uvádějí smyšlené důvody (na opravu vozidla, pro zraněného muže ve vozidle apod.). Vrácení peněz slibují do několika hodin a to i o několik tisíc korun více. Aby jejich tvrzení vypadalo věrohodně, dávají do úschovy, případně do zástavy výše uvedené zboží.
Ke vniknutí do obydlí používají i úplně jednoduché způsoby, jako je žádost o podání vody na zapití léků, případně o použití WC.  
Další formou této trestné činnosti je oznamování smyšlených výher v různých soutěžích. Občan je osloven s tím, že vyhrál větší finanční částku, věcnou cenu nebo zájezd. Svou výhru si však může vyzvednout jen tehdy, když zaplatí v hotovosti příslušný poplatek nebo daň. „Výherce“ nechce o svou skvělou cenu přijít a na předběžnou platbu přistupuje.
Při sjednávání těchto „obchodů“ pak dochází i k přímým krádežím finančních hotovostí. Poškození sami navedou pachatele na místa, kde si tyto ukládají, ti pak využijí jejich nepozornosti a  peníze odcizují.
Obdobné jsou i smyšlené legendy s vrácením přeplatků za odběr elektřiny nebo plynu, případně lživá sdělení, že je pro určitou finanční hotovost posílá někdo z příbuzných, např. syn nebo vnuk.
Jelikož se nejedná o ojedinělé případy a je předpoklad, že tyto osoby budou v tomto jednání pokračovat, upozorňujeme občany na zvýšenou pozornost při zaznamenání jejich výskytu. Doporučujeme rodinným příslušníkům, pokud zanechávají v místě bydliště samotné starší osoby, aby je poučili o tomto nebezpečí. S tím, aby do domů takové osoby nevpouštěly, nedávali se s nimi do řeči a nenechali se oklamat.
Policie uvítá spolupráci občanů při objasňování této trestné činnosti. Jakékoliv konkrétní informace, zjištěné k těmto osobám, sdělte prosím neprodleně nejbližšímu útvaru Policie ČR nebo využijte linky 158.

 

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Virtuální prohlídka

virtuální prohlídka

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.