Vojnův Městec
česky english deutsche

OKRADENÍ SENIOŘI

3.8.2007, Ing. Josef Macek

Okresní ředitelství Policie ČR Žďár nad Sázavou zveřejňuje informace

Žďárská policie opětovně upozorňuje na stále se množící případy okrádání a podvodného vylákání finančních hotovostí na starších občanech.
Osoby pachatelů vystupují jako podomní prodejci, kdy nabízejí různé zboží (přikrývky, hrnce, příbory, sady nerezových nožů apod.) případně i služby (montáž těsnění do oken apod.). Rovněž požadují zapůjčení finančních hotovostí, kdy uvádějí smyšlené důvody (na opravu vozidla, pro zraněného muže ve vozidle apod.). Vrácení peněz slibují do několika hodin a to i o několik tisíc korun více. Aby jejich tvrzení vypadalo věrohodně, dávají do úschovy, případně do zástavy výše uvedené zboží.
Ke vniknutí do obydlí používají i úplně jednoduché způsoby, jako je žádost o podání vody na zapití léků, případně o použití WC.  
Další formou této trestné činnosti je oznamování smyšlených výher v různých soutěžích. Občan je osloven s tím, že vyhrál větší finanční částku, věcnou cenu nebo zájezd. Svou výhru si však může vyzvednout jen tehdy, když zaplatí v hotovosti příslušný poplatek nebo daň. „Výherce“ nechce o svou skvělou cenu přijít a na předběžnou platbu přistupuje.
Při sjednávání těchto „obchodů“ pak dochází i k přímým krádežím finančních hotovostí. Poškození sami navedou pachatele na místa, kde si tyto ukládají, ti pak využijí jejich nepozornosti a  peníze odcizují.
Obdobné jsou i smyšlené legendy s vrácením přeplatků za odběr elektřiny nebo plynu, případně lživá sdělení, že je pro určitou finanční hotovost posílá někdo z příbuzných, např. syn nebo vnuk.
Jelikož se nejedná o ojedinělé případy a je předpoklad, že tyto osoby budou v tomto jednání pokračovat, upozorňujeme občany na zvýšenou pozornost při zaznamenání jejich výskytu. Doporučujeme rodinným příslušníkům, pokud zanechávají v místě bydliště samotné starší osoby, aby je poučili o tomto nebezpečí. S tím, aby do domů takové osoby nevpouštěly, nedávali se s nimi do řeči a nenechali se oklamat.
Policie uvítá spolupráci občanů při objasňování této trestné činnosti. Jakékoliv konkrétní informace, zjištěné k těmto osobám, sdělte prosím neprodleně nejbližšímu útvaru Policie ČR nebo využijte linky 158.

 

Kalendář akcí

Žádná akce v kalendáři

celý kalendář akcí...

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Virtuální prohlídka

virtuální prohlídka

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.