Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Internetové zpravodajství obce » Sbírka na kostel sv. Ondřeje pokračuje

Sbírka na kostel sv. Ondřeje pokračuje

10.12.2004, Jiří Marek

Obec Vojnův Městec v roce 2003 vyhlásila sbírku na opravu kulturní památky v obci a to opravu stropu a střechy kostela sv. Ondřeje. Pro značné náklady rekonstrukce, zvláště nové pokrytí střechy, prosíme občany o jakýkoliv příspěvek do pokladniček umístěných v obchodech a v kostele, nebo zasláním na zvláštní účet, který byl pro tento účel zřízen.

Dále připomínáme právnickým a fyzickým osobám možnost odpočtu od základu daně hodnotu daru poskytnutého obci na výše uvedenou sbírku, kdy hodnota daru činí alespoň 2 tisíce korun u právnických osob a 1 tisíc korun u fyzických osob.

Za poskytnutí daru předem děkujeme.
Ing. Josef Macek, starostaChrám svatého Ondřeje ve Vojnově Městci

"Kostel vojnoměstecký stál jako kaple po nynějších ohorek radostínský, tedy až tam, kde se ve zdi ve výklenku, za skleněným oknem nalézá socha Panny Marie, a kudy se druhdy do kaple vcházelo (dosud jsou v místě tom znáti slepé trámce dveřní z kamene). Již ve 14.století, kdy činí se zmínka o Martinu Otonovi de Jezerzan, kněží diecése pražské, který byl dne 17.července 1358 opatem a konventem Žďárským do Vojnova Městce praesentován. Kostel rozšířen byl o nynější podobu teprve za P.Josefa Seifferta, r. 1791," zapsal učitel Šabaka do obecní kroniky v roce 1924.

Začátkem jednadvacátého století může být kostel s péčí svých farníků spokojen. Má novou věž z měděného plechu, nová okna, nový nátěr a především jeden vzácný skvost: nové varhany. Ovšem také jeden zásadní problém. Starou střechou do objektu zatéká. Výměnu potřebuje i část nahnilých krovů. Voda poškozuje stěny a strop nejstarší památkově chráněné budovy Vojnova Městce...

Hlavním cílem opravy střechy římskokatolického kostela sv. Ondřeje je výměna staré plechové krytiny za měděnou a výměna některých nahnilých krovů. Do chrámu již zatéká a voda poškozuje stěny a stropy nejstaršího a památkově chráněného objektu v obci. Oprava si vyžádá více jak jeden milion dvě stě tisíc korun. Farnost však tolik peněz nemá. Proto místní farníci požádali o pomoc obec. Z obecního rozpočtu zastupitelé uvolnili na kostel dvakrát sto tisíc korun a dále vyhlásili veřejnou sbírku. Ta začala 1. listopadu roku 2003. Dárci mohou zasílat peníze také na číslo speciálního bankovního účtu 187074244/0300. V obou vojnoměsteckých obchodech jsou umístěny sbírkové pokladničky, třetí je umístěna přímo v kostele. Sbírka může podle zákona pokračovat až po dobu tří let.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.