Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Internetové zpravodajství obce » V lesích nad obcí vyvěrá radioaktivní voda

V lesích nad obcí vyvěrá radioaktivní voda

26.10.2006, Jiří Marek


Dva roky zpátky ke studánce pod písníkem pod Kamenným vrchem zabloudil jen málokdo. Dnes od "huťské" cesty vede k pramenu cestička vyšlapaná v mechu a jehličí. Co se na podzim roku 2004 stalo? Studenti Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v lesích nad obcí objevili radioaktivní vodu. Četli jste na webu vojnuvmestec.cz 12.10.2004

Studánka ukrývala tajemství stovky let

Vojnův Městec. Studenti Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy odhalili tajemství. Ze studánky v lesích mezi Vojnovým Městcem a Herálcem vyvěrá pramen léčivé vody. „Když pominu světově proslulé jáchymovské lázně, najdete v České republice vodu těchto parametrů snad jen ve dvou dalších lokalitách,“ nechal se slyšet Viktor Goliáš z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

„Podle Lázeňského zákona jsou za minerální radioaktivní vody pokládány ty s aktivitou radonu nad 1,5 kBg/l. Pramen v lesích poblíž Vojnova Městce má přitom unikátních 3,45 kBq/l,“ vysvětlil Goliáš.

Objev léčivé radioaktivní vody se hned rozkřikl po obci. „Místní studánku dlouhé roky znají. Jeden náš občan ji dokonce před lety upravil tak, že vám tam z ocelové trubičky nateče voda přímo do skleničky či kelímku. Ale o léčivých účincích pramene doteď nikdo nic nevěděl,“ připomněl starosta Vojnova Městce Josef Macek.

Léčivých radioaktivních vod se využívá v mnoha lázeňských zařízeních po celém světě. „Plyn radon je pro vstup záření do těla optimální. Jde o krátkodobé ozáření díky jen asi čtyřdennímu poločasu jeho rozpadu a efektivnímu vylučování radonu z těla zhruba do osmi hodin. Po terapeutické aplikaci navíc dojde k takřka úplnému vymizení radioaktivity,“ řekl Viktor Goliáš.

Z ověřených klinických účinků je nejcennější účinek analgetický - tedy omezení bolestivosti. „To se dostavuje obvykle při pravidelném užívání minerální radioaktivní vody zpětně. První efekt po čtrnácti dnech, plný nástup až za čtyři až pět týdnů,“ podotknul pracovník Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Vydatnost pramene na zřízení lázní nestačí. „Ale případné využití studánky k propagaci obce a turistiky určitě zvážíme,“ uvedl Josef Macek.

Odběr radioaktivní vody pro vzdálené použití není snadný v důsledku intenzivního úniku radonu a rychlé ztráty její aktivity. „Ideální je vypít vodu na místě. Lidé ale mohou použít odběr jako náhradní řešení pro nepohyblivé pacienty. Je ale dobré vědět, že pro přepravu jsou zcela nevhodné PET lahve,“ upozornil Goliáš. „Dobré je použít některé typy pivních láhví s patentním uzávěrem či větší skleněné nádoby s pryžovou zátkou. Vodu doporučují nalévat po stěně nádoby a uzavírat pokud možno bez vzduchové bubliny,“ radí Viktor Goliáš.

Pramen ze studánky v lesích mezi Vojnovým Městcem a Herálcem jeho nálezci z řad studentů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pojmenovali. Nese název po jeho objevitelce Juditě. 

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Virtuální prohlídka

virtuální prohlídka

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.