Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Internetové zpravodajství obce » Varhany farního kostela sv.Ondřeje

Varhany farního kostela sv.Ondřeje

4.7.2003, Jiří Marek

„V téhle zemi se kostelními varhanami padesát let nikdo nezabýval, proto jsou dnes ve velmi špatném stavu,“ říká Josef Matyska, varhanář a varhaník z Červeného Kostelce. Vojnův Městec patří mezi málo šťastnějších měst a obcí. Kostel sv. Ondřeje má po desetiletém úsilí nástroj nový.

 Varhany v kostele sv. Ondřeje

Nové varhany jsou zřejmě již třetím nástrojem postaveným v kostele sv. Ondřeje od jeho dostavby v 18.století. První nástroj z období baroka vystřídal, pravděpodobně koncem 19.století, nástroj, který se používal ještě v 80.letech století dvacátého. Počátkem 90.let byl však již nepoužitelný, především pro silné napadení červotočem.

Podnět k výstavbě nových varhan dal tehdy páter Jaroslav Brož, administrátor farnosti. Projektovou dokumentaci na nový kůr i varhany vypracoval Josef Matyska, strýc pátera Brože. Jednomanuálový nástroj byl poté zhotoven různými řemeslníky podle příslušné odbornosti a dokončen v roce 1997.

První kolaudaci byl přítomen královehradecký biskup Karel Otčenášek a varhany kolaudoval Mgr. Jaroslav Meier z Hronova: „Byl jsem mile překvapen dokonalostí veškeré práce truhlářské, cínařské i dokonalým vypracováním mechaniky - každého jistě zaujme umělecké vypracování prospektu manuálu i pedálu - nástroj považuji za dokonalý.“ Přes kladné vyjádření Meiera rozhodla se farní obec pokračovat přístavbou druhého manuálu.

„Organizaci celé akce a montážní práce prováděl obětavě opět místní farník Jan Štůla ve spolupráci se svými syny Janem a Milanem. Truhlářské práce, včetně nových dřevěných píšťal pro pedál, provedl v prvotřídní kvalitě místní truhlář Bohumil Beran… Celou elektroinstalaci provedl ve vysoké kvalitě varhanář Petr Fišer z Prahy ve spolupráci s varhanářem Janem Karlem ze Sázavy…“napsal ve “Zprávě o ukončení dostavby varhan“ Josef Matyska 7.ledna 2001, tedy den po druhé úspěšné a závěrečné kolaudaci varhan v kostele sv. Ondřeje.

Zprávu zakončil varhanář Matyska slovy: „Dík a upřímné “Pán Bůh odplať“ patří všem, kteří na varhanách pracovali; i těm, kteří svými dary přispěli a umožnili tak jejich postavení. Je přáním autorovým, aby tyto varhany dlouhá léta sloužily svému účelu, k oslavě Boží i k radosti a útěše všech, kteří jejich zvukům budou naslouchat.“

Josef Matyska  JOSEF MATYSKA (67 let, Červený Kostelec)
Stavitel městeckých varhan se věnuje profesi varhanáře především v době vegetačního klidu, po večerech a nedělích již třicet roků. Na varhany začal hrát v době docházení na gymnázium. Jako zručný varhaník a řemeslní se naučil brzy varhany opravovat. Protože o kvalitního varhanáře byl zájem, opravil a zrekonstruoval varhany ve Svobodě nad Úpou, v Poříčí u Trutnova, ve Stárkově, v Žacléři, Slavoňově, Červeném Kostelci a dalších místech. Postupem času Matyska soukromě dostudoval akustiku, historii varhan a konstrukci varhanních systémů. Vzhledem ke svým schopnostem dostal dokonce nabídku od řiditele podniku na výrobu varhan v Krnově na zřízení a vybavení restaurátorské dílny. Nabídku odmítl. Zemědělství a práce s koňmi - tak jako po celý život - stále zabírá Josefu Matyskovi nejvíce času.

Publicita

MMR ČR
EU
Elektronický digitální povodňový plán
podpořil Karaj Vysočina
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.