Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Ceny zasíťovaných pozemků se liší i o milion

Ceny zasíťovaných pozemků se liší i o milion

4.10.2004, Jiří Marek

Vysočina. Kdo dává přednost klidnému bydlení na vesnici, má možnost koupit v některých obcích parcelu na výstavbu rodinného domku za několik desítek tisíc korun. Kdo upřednostňuje město, musí počítat s tím, že bude muset zaplatit o několik stovek tisíc více. Ceny parcel se totiž v jednotlivých městech výrazně liší.

Příklady cen stavebních parcel:

* Pelhřimov - 490
* Jihlava - 1 300 až 1 500
* Žďár - 1 000
* Havlíčkův Brod - 650
* Třebíč - 800 až 1 200
* Hamry (ZR) - 650
* Suchá (HB) - 360
* Račerovice (TR) - 590
* Humpolec - 350 až 500
* Myslibořice - 35
* Vojnův Městec (ZR) - 70
* Přibyslav - 250
* Světlá nad Sázavou - 350
* Želiv - 100
* Krucemburk - 60
* Moravské Budějovice - 420
* Jemnice - 350
* Křižanov - 80 až 200

Ceny jsou uvedeny v korunách za metr čtvereční zasíťovaného pozemku.

Obrovské rozdíly jsou převážně mezi cenami ve velkých městech a malých vesnicích, které zoufale bojují o každý nový rodinný domek a každého nového člověka.

Například v Myslibořicích na Třebíčsku byla cena stanovena na 35 korun za metr čtvereční. I zde přitom musí obec s mnohem menším rozpočtem zaplatit za inženýrské sítě a vybudování komunikací miliony korun. Chtějí zde ale udržet mladé rodiny. "Je to málo. Do pozemků jsme vložili peníze na sítě. Ale dráž bychom je nemohli prodávat. Jde nám o to, aby mladí neutíkali do města. V současnosti máme čtyři volné parcely," konstatovala myslibořická místostarostka Alena Hostašová.

Rozdíly mohou být velké

Poměrně velké rozdíly jsou i mezi cenami parcel v jednotlivých okresních městech. Například v Havlíčkově Brodě se za metr čtvereční v lokalitě Spálená stráň platí 650 korun, což je o 160 korun více než v Pelhřimově.

Lidé, kteří si dům v Brodě postaví do čtyř let, získají od města slevu na pozemek ve výši sto tisíc korun. "Parcely se zde platí ve dvou splátkách. Při koupi zaplatí cenu pozemku bez sta tisíc a po čtyřech letech v případě, že mají dům zkolaudovaný, zažádají o odpuštění druhé splátky nebo v opačném případě zbylých sto tisíc doplatí," řekl pracovník hospodářského odboru Jan Zimmermann.

S touto slevou tak nakonec pozemek například o velikosti 970 metrů čtverečních nevyjde na 650 korun, ale jen 566 korun za metr čtvereční. V Suché, místní části Havlíčkova Brodu, už ale lze pořídit parcelu jen za 360 korun za metr.

V Třebíči jen od firem

Například v Třebíči nabízejí místa pro stavebníky jen soukromé firmy v lokalitě Na Kopcích a u rybníku Kuchyňka. To se také odráží i na ceně, za kterou se zde pozemky prodávají. Za metr čtvereční zasíťované parcely chtějí mezi osmi dvanácti sty korun. V asi čtyři kilometry vzdálených Račerovicích jsou k mání připravené parcely za 590 korun za metr.

Cenový rozdíl je znát i ve Žďáru nad Sázavou, kde se ceny za pozemky v soukromém vlastnictví pohybují kolem tisíce korun za metr. V necelý kilometr vzdálených Hamrech se však za pozemky platí kolem 650 korun za čtvereční metr. Další pozemky zde bude připravovat i žďárská radnice a podle starosty Jaromíra Brychty by se tyto pozemky mohly prodávat až o polovinu levněji, než na kolik jejich zasíťování město vyjde. S cenou přibližně 300 korun za metr by tak byl Žďár nejlevnější mezi všemi okresními městy kraje.

Suverénně nejdražší v celém kraji jsou parcely v Jihlavě. Za místo v lokalitě Na člunku, v Pávově a Rantířovské se platí třináct až patnáct set korun za metr čtvereční.

--------

Radnice vábí obyvatele na parcely

Ppřesto, že města a obce na přípravě pozemků prodělají, noví obyvatelé se jim vyplatí.

Vysočina - Jak zabránit stěhování mladých jinam? Tuto otázku si v posledních letech kladou radní v malých vesnicích i ve městech. Spolu se stárnutím obyvatelstva znamená pro radnice úbytek lidí i méně peněz v pokladně, a mnohde se proto snaží za každou cenu držet školku, školu, či dotují autobusy.

Další možností, jak lidi udržet a případně přilákat i další, je nabídka připravených stavebních parcel. Někde ale zájem není takový, jak se předpokládalo, jinde lidé stojí na parcely fronty.

Přibyslavští zatím čekají

V Přibyslavi radnice připravuje lokalitu, kde by do budoucna mělo vzniknout celkem jednačtyřicet nových rodinných domků. Více než polovina parcel je na pozemcích města, zbývající mají ve vlastnictví soukromníci. Sice je zde příprava pozemků teprve na začátku, ale i zde radní připouštějí, že čekali větší zájem.

Z parcel, které patří městu, je totiž prodaných zatím jen pět. Na soukromých pozemcích už se také nějaké parcely prodaly, ale stavební úřad zatím pro stavbu rodinných domků vydal pouze devět stavebních povolení. „Zatím jsou zájemci postupně uspokojováni. Ze začátku se zdálo, že bude velký zájem, ale prodaných jich je zatím pět. Víme ale o lidech, kteří si teprve vyjednávají úvěr nebo hypotéku, a až to všechno budou mít vyřízené, přijdou si koupit parcelu,“ vysvětluje si nižší zájem místostarosta Přibyslavi Michael Omes.
Když totiž radnice záměr chystala, informovalo se o této možnosti na radnici daleko více zájemců. Na druhou stranu ale není kam spěchat, protože všechny parcely ještě nejsou připraveny. U řady z nich se totiž teprve budují komunikace včetně inženýrských sítí, takže na parcely ještě není možný přístup. Radnice tak teprve rozprodává krajní pozemky, kde stavbě domků už nic nebrání. Zatím je zde tedy ke koupi celkem 19 parcel v majetku města a přibližně desítka parcel v soukromém vlastnictví.

Výhodou je práce

O pozemky na výstavbu rodinných domků mají ve městech zájem nejen místní obyvatelé, ale i lidé ze sousedních měst a obcí. Velkou výhodu v tomto mají města, kde je hodně pracovních příležitostí a lidé sem za prací dojíždějí. Takovouto výhodu má právě i Přibyslav. Je totiž velká šance, že si zde zakoupí parcelu na výstavbu domku právě obyvatelé, kteří sem dojíždějí za prací. „Informují se u nás na parcely jak místní, tak i lidé z bližšího okolí. Byli tu ale zájemci i z Havlíčkova Brodu,“ nebojí se nezájmu místostarosta Omes.

Některá města, která nabízela v uplynulých letech jen pár parcel, se setkala s velkou poptávkou. Připravují se tedy větší lokality. Například v Humpolci zastupitelé odsouhlasili zpracování studie na novou lokalitu až třiceti rodinných domků v ulici Mírové. Po předchozím zájmu o parcely se totiž domnívají, že o nové pozemky bude opět velký zájem. Samo město ještě bude prodávat v příštím roce ve dvou etapách zhruba tři desítky pozemků v lokalitě Cípek. „Na těchto parcelách si zjistíme, jaký bude zájem a pak se podle toho pustíme do přípravy další lokality právě v Mírové ulici,“ řekl humpolecký starosta Jiří Kučera. Zatím zde byl prý zájem poměrně veliký.

Kdo dřív přijde...

Podobně tomu je i v některých okresních městech, kde se sídliště rodinných domků často hojně rozrůstají. V Pelhřimově například radnice připravila druhou etapu parcel pro rodinné domy v lokalitě Polní Dvůr a hned první den, kdy se přijímaly žádosti na jejich prodej, stáli zájemci před úřadem i několik hodin dopředu, aby získali právě tu svou vybranou parcelu. Po měsíci jich je nyní více než polovina zamluvená. „Ze čtyřiatřiceti připravených parcel už jich je jen čtrnáct volných. První den sem přišlo asi patnáct žadatelů, ale nakonec se dohodli, kdo si jaký pozemek vezme,“ řekl Jaroslav Poláček z hospodářského odboru na Městském úřadě v Pelhřimově.

Žadatelé zde totiž dostanou pozemky v takovém pořadí, v jakém přicházejí na úřad. Kdo chce tedy pozemek na lepším místě, musí počítat s tím, že si na něj vystojí frontu. „Lidé se tu na parcely ptali už delší dobu, a když byl vyhlášen příjem žádostí, chtěli přijít všichni co nejdříve, aby dostali tu parcelu, kterou si vybrali,“ uvedl Poláček. Podle něj určitě nebude problém zbývající parcely prodat, protože zájemci mají na přihlášení ještě dost času. „Menší parcely se určitě prodají, máme tu ale parcely větší, kolem dvou tisíc metrů, které se asi budou prodávat hůře,“ dodal Poláček. V této lokalitě navíc bude do budoucna prostor ještě asi na tři etapy, což bude kolem osmdesáti dalších parcel.

Žďár na parcelách prodělá

S přípravou parcel si naopak hlavu neláme například radnice v Třebíči či Moravských Budějovicích. Město zde parcely nenabízí žádné, protože nemá pozemky, které by k tomuto účelu mohlo připravit.
Ve Žďáru se naopak na velkou vlnu nabídky parcel teprve připravují.

Obyvatele chce radnice nalákat především na cenu, která by měla být o dost nižší, než za kterou prodávají ve městě parcely od soukromých firem. Na třiceti hektarech pozemků v lokalitě Klafar II by zde zhruba ze rok a půl mohlo být k dispozici několik desítek pozemků na rodinné domky, bytovky, řadovky i dvojdomky. Cena by vycházela přibližně kolem šesti set korun za metr, ale starosta Jaromír Brychta prý bude prosazovat cenu poloviční. Přílivem nových obyvatel se prý investice do pozemků městu vrátí na daních a dalších poplatcích.

O nové obyvatele tímto způsobem usilují i malé obce, které lákají lidi především na velice levné parcely. Často ve výběru žadatelů upřednostňují i mladé rodiny, které si v obci po výstavbě domku napíší trvalé bydliště.

MFDnes, sobota 2. října

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Virtuální prohlídka

virtuální prohlídka

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.