Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Náměstí v obci obohatí dřevěné sochy

Náměstí v obci obohatí dřevěné sochy

19.3.2004, Jiří Marek

Vojnův Městec. Radnice vyhlásila výtvarnou sochařskou soutěž Dřevěná plastika - exteriér Vojnův Městec 2004. Myšlenku týdenního setkání výtvarníků v rámci druhého ročníku Vojnoměsteckého kulturního léta přiblížil místostarosta Karel Malivánek.

Jak bude soutěž dřevěná plastika vypadat v praxi?

Soutěž výtvarníků a jejich návrhů plastik, soch a výtvarných děl ze dřeva již byla oficiálně vyhlášena. V dubnu a ještě do konce června mají zájemci možnost zaslat své návrhy v podobě nákresu a popisu díla. Nejlepší tři autoři budou poté pozváni na jeden týden v srpnu do obce, kde přímo na náměstí zrealizují svá díla.

Kdo rozhodne o třech nejlepších návrzích?

Konečné slovo při výběru z doručených návrhů bude mít výtvarná komise. Předsednictví v komisi přislíbil akademický malíř a majitel škrdlovické sklárny Beránek Vlastimil Beránek. Letos ještě nebylo zadáno konkrétní téma. Autorům byl ponechán prostor pro volnou tvorbu.

Jakou podporu obce mohou soutěžící očekávat?

Obec zajistí a zaplatí výtvarníkům ubytování a obědy. Dále jim poskytne materiál, tedy dřevo z obecních lesů.

Pro koho je soutěž určena?
Dřevěná plastika - exteriér Vojnův Městec 2004 bude nedílnou součástí druhého ročníku Vojnoměsteckého kulturního léta. Stejně jako v minulém roce chceme dát prostor realizovat se především mladým, začínajícím umělcům.

V čem bude kulturní léto v obci jiné oproti prvnímu ročníku?

Nebude tolik výstav. Prostor v minulém roce dostali především malíři. Letos se centrem léta stane dřevěná plastika a uvažujeme pouze o dvou netradičních výstavách, jejichž náplň je v současné době v jednání. Snaha přivést do obce vždy jiné umělecké směry by měla být patrná i v příštích letech. Jen z dřevěné plastiky bychom rádi udělali tradici.

Dřevěné sochy jsou nepřehlédnutelnou součásti Žďáru nad Sázavou. Zde se také v minulých letech konala sympozia umělců tvořících ze dřeva. Byla žďárská setkání předobrazem vojnoměstecké dřevěné plastice?

Bezesporu ano, přestože dřevěná plastika není jen žďárskou výsadou. Podobná setkání se konají po celé republice. Také ve Vojnově Městci chceme využít unikátních prostor čtvercového náměstí k umístění výtvarných děl, která se mohou v budoucnu stát i jedním z turistických lákadel obce.

Publicita

MMR ČR
EU
Elektronický digitální povodňový plán
podpořil Karaj Vysočina
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.