Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Obce chtějí být znovu městysi

Obce chtějí být znovu městysi

28.2.2005, Jiří Marek

Vojnův Městec. Některé obce na Havlíčkobrodsku chtějí být opět městysi. Na Žďársku se k jejich iniciativě připojil Vojnův Městec. Také Vojnoměstečtí usilují o navrácení titulu, který mohli používat do čtyřicátých let minulého století. „Zvýšila by se tím prestiž naší obce, hrdost obyvatel,“ řekl starosta Vojnova Městce Josef Macek.

Prosazení označení městys před název sídel by podle Macka nemělo vliv na příjmy dotčených obcí. „Označení by se ale objevilo na oficiálních symbolech našeho sídla. Nikdo u nás nemluví o centru obce jako o návsi. Všichni říkají, že jdou na náměstí nebo městečko,“ uvedl šéf radnice.

Ještě v polovině minulého století se v republice mohlo zhruba pět set významnějších sídel pyšnit označením městys. „Jednou z revolučních vymožeností dělnické třídy a pracujících byla po roce 1948 likvidace samosprávy obcí i privilegií měst. Po roce 1990 se označení městys v legislativě opomenulo a začalo se používat jen označení obec nebo město,“ připomenul historii profesor Josef Ježek z Rumburka.

Obce dnes mohou získat titul město, ale to pouze, pokud v nich žijí více než tři tisícovky obyvatel. Zástupci Libice nad Doubravou, Krucemburku, České Bělé, Havlíčkovy Borové a Vojnova Městce proto požádali o potřebnou úpravu zákona o obcích Poslaneckou sněmovnu a obrátili se i na prezidenta republiky.

„Status městyse měl ve své době konkrétní praktický a právní význam. O to vy již neusilujete,“ vzkázal starostům Václav Klaus. „Ke zvýšení občanského sebevědomí vám, jak píšete, postačí pouze sám titul. Občanské sebevědomí se nemá zvyšovat pouhými formálními akty bez vnitřního obsahu. To lze získat pouze prací, konkrétními činy a dlouhodobou péčí o dobré jméno obce. Proto si nemyslím, že znovuzavedení označení městys pouze jako formálního titulu by bylo nějakým pozitivním činem,“ reagoval prezident.

Zamítavé stanovisko hlavy sátu ale iniciátory akce neodradilo. „Oslovili jsme poslance a senátory z Vysočiny. Jejich prostřednictvím se pokusíme do novely zákona o obcích prosadit i nové členění na obce, městyse, města,“ uvedl Josef Macek.

Na výzvu již kladně reagoval bystřický starosta a senátor Josef Novotný. „Přičiním se, aby název městys byl zakotven v právním řádu,“ nechal se slyšet politik. „Řešil by totiž prestiž menších měst a byl by lepším názvem než městečko,“ tvrdí senátor.

Josef Macek však uvedl i další možnost. „Titul městys totiž nikdy nikdo sídlům, kterým byl přiřčen, neodebral. Proto se nabízí varianta schválit jeho používání v zastupitelstvech. Pokud tento krok bude krajskými orgány zamítnut, může pak věc skončit u ústavního soudu,“ nastínil druhou variantu šéf vojnoměstecké radnice.

Deník Vysočina, sobota 26. února 2005

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.