Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Obchvat by obci ulehčil

Obchvat by obci ulehčil

12.9.2003, Jiří Marek

Vojnův Městec. Přejít hlavní silnici v obci bývá problém. Nejen kvůli velkému množství dopravy, ale také kvůli nedodržování dopravních předpisů některými řidiči. Prochází tudy silnice první třídy, která je mimo dálnici hlavním tahem na Prahu, i na další větší města, jako jsou Pardubice či Hradec Králové. Obyvatelům by nejvíce ulehčilo vybudování obchvatu. K jeho realizaci však není dostatek finančních prostředků.


Na výstavbu nejsou finance
„Na vybudování obchvatu máme dokonce studii. I když je z roku 1993, stále by se z ní vycházet dalo. Problémem však jsou finance. Z rozpočtu obce takovou akci financovat není možné. Stát sice poskytuje dotace na podobná dopravní řešení, ale ty jsou vázány na určitý počet projíždějících vozidel. Podle našich měřítek je jich hodně, na státní dotaci to však nestačí,“ postěžoval si starosta Josef Macek.

Se splněním potřebného koeficientu průjezdu mají problémy i větší města. Nedaleký Žďár nad Sázavou bojuje o dotaci na obchvat několik let. V současné době to vypadá, že se zde prvních etap obchvatu dočkají. Menší obce musí přistoupit k jiným opatřením.

„Uvažujeme o snížení maximální rychlosti, kterou by se obcí projíždělo. Také by pomohly retardery či zpomalovače. Nevím však, jak reálné je jejich vybudování. Opět je to nákladná rekonstrukce,“ doplnil starosta Macek.

Řidiči rychlost nedodržují
Snížení rychlosti u hranic obce nedodržují hlavně řidiči přijíždějící od Žďáru nad Sázavou. Silnice je v tomto úseku rovná, přehledná a vede po mírném svahu. Také z těchto důvodů zde velmi často měří příslušníci Policie ČR.

„V tomto ohledu jsme spokojeni. Policisté tu bývají velmi často. Nezodpovědných řidičů je opravdu hodně. Dokonce zde jednou byla naměřena rychlost 105 kilometrů v hodině. V obci je dost starších občanů. Při takovém množství provozu, který navíc projíždí velkou rychlostí, mají obyvatelé oprávněný strach přejít silnici,“ dodal Josef Macek.

Jiří Tlustý, deník Vysočina, 11. září 2003

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Virtuální prohlídka

virtuální prohlídka

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.