Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Obec usiluje o získání hřbitovní kaple

Obec usiluje o získání hřbitovní kaple

4.12.2003, Jiří Marek

Vojnův Městec. Radnice oprášila záměr převést hřbitovní kapli za symbolickou korunu do majetku obce. Objekt z konce devatenáctého století, který se řadí mezi dominantní vojnoměstecké stavby a je prezentován na pohlednicích či propagačních materiálech, chátrá.Hřbitovní kaple patří mezi architektonické skvosty obce.


„Převedení kaple z majetku římskokatolické církve pod obec je jednou z posledních možností, jak objekt zachránit. Místní farnost na její rekonstrukci a údržbu nemá finanční prostředky a pochybuji, že někdy mít bude,“ zhodnotil situaci farník Jaroslav Klukan.

Do hřbitovní kaple svatého Antonína se v posledních desetiletích investovalo minimálně. Výměnu potřebuje střešní krytina a trámoví. Do zdí proniká vlhkost z podmáčeného okolí stavby. „Na tyto a další opravy bychom mohli usilovat o dotace z různých fondů. Ovšem pouze za předpokladu, že objekt bude náš. Obec se přitom snaží o komplexní zlepšení vzhledu hřbitova,“ připomněl nedávno provedenou opravu hřbitovní zdi a výměnu tújí starosta Josef Macek. Radnice dále připravuje přeložení dlažby hřbitovního chodníku. Část přerostlých stromů při západní zdi hřbitova bude pokácena a nahrazena novými.

„Osobně si myslím, že kaple by měla změnit vlastníka. Pro farnost představuje velkou zátěž,“ reagoval na dotaz duchovní správce Římskokatolické farnosti Vojnův Městec Antonín Brychta. „O stanovisko k převodu kaple jsem již požádal Královehradecké biskupství,“ doplnil Brychta. Kaple patří v současné době církvi, hřbitov obci.

Se stavbou nového hřbitova se v obci začalo v roce 1884. Dostavěn byl o rok později současně s hřbitovní kaplí, kterou nechala postavit Josefa Lamberská. Pojmenována byla dle křestního jména syna Lamberské, který zemřel jako soudní adjunkt v tyrolském lázeňském městě Merenu. Hřbitov a kapli vysvětil František Knob, vikář z Přibyslavi 25. října roku 1885.

Deník Vysočina, 3. prosince 2003

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Virtuální prohlídka

virtuální prohlídka

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.