Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Obec usiluje o získání hřbitovní kaple

Obec usiluje o získání hřbitovní kaple

4.12.2003, Jiří Marek

Vojnův Městec. Radnice oprášila záměr převést hřbitovní kapli za symbolickou korunu do majetku obce. Objekt z konce devatenáctého století, který se řadí mezi dominantní vojnoměstecké stavby a je prezentován na pohlednicích či propagačních materiálech, chátrá.Hřbitovní kaple patří mezi architektonické skvosty obce.


„Převedení kaple z majetku římskokatolické církve pod obec je jednou z posledních možností, jak objekt zachránit. Místní farnost na její rekonstrukci a údržbu nemá finanční prostředky a pochybuji, že někdy mít bude,“ zhodnotil situaci farník Jaroslav Klukan.

Do hřbitovní kaple svatého Antonína se v posledních desetiletích investovalo minimálně. Výměnu potřebuje střešní krytina a trámoví. Do zdí proniká vlhkost z podmáčeného okolí stavby. „Na tyto a další opravy bychom mohli usilovat o dotace z různých fondů. Ovšem pouze za předpokladu, že objekt bude náš. Obec se přitom snaží o komplexní zlepšení vzhledu hřbitova,“ připomněl nedávno provedenou opravu hřbitovní zdi a výměnu tújí starosta Josef Macek. Radnice dále připravuje přeložení dlažby hřbitovního chodníku. Část přerostlých stromů při západní zdi hřbitova bude pokácena a nahrazena novými.

„Osobně si myslím, že kaple by měla změnit vlastníka. Pro farnost představuje velkou zátěž,“ reagoval na dotaz duchovní správce Římskokatolické farnosti Vojnův Městec Antonín Brychta. „O stanovisko k převodu kaple jsem již požádal Královehradecké biskupství,“ doplnil Brychta. Kaple patří v současné době církvi, hřbitov obci.

Se stavbou nového hřbitova se v obci začalo v roce 1884. Dostavěn byl o rok později současně s hřbitovní kaplí, kterou nechala postavit Josefa Lamberská. Pojmenována byla dle křestního jména syna Lamberské, který zemřel jako soudní adjunkt v tyrolském lázeňském městě Merenu. Hřbitov a kapli vysvětil František Knob, vikář z Přibyslavi 25. října roku 1885.

Deník Vysočina, 3. prosince 2003

Aktuality

Novinky září 2023

27.9.2023, Monika Beranová, Novinky

Rozpočtové opatření č. 11/2023

26.9.2023, Monika Beranová, Rozpočet
další aktuality...

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.