Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Ochranáři vykupují podmáčené louky

Ochranáři vykupují podmáčené louky

3.11.2004, Jiří Marek

Žďársko. Lidé ze Sdružení Krajina chtějí vykoupit a tím zachránit přírodně cenné pozemky v regionu. Peníze pro svůj záměr se rozhodli získat vyhlášením veřejné finanční sbírky Dejme prostor přírodě.
„Máme zájem vykoupit trvale podmáčené louky ve Žďárských vrších. Ty jsou domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů,“ vysvětlil ředitel neziskové organizace Milan Daďourek. „Nejúčinnější ochranou majetku v České republice je jeho vlastnictví. Proto jsme vyhlásili sbírku a jednáme s majiteli luk o jejich odkoupení,“ podotkl.Mezi pozemky, které chtějí lidé ze Sdružení Krajina vykoupit, patří louky v lokalitě Suché kopce u Vojnova Městce. Na těchto rašelinných loukách letos ochranáři zajistili kosení a sběr suché trávy.

Na konto lidé poslali první peníze
Na kontě sbírky se již objevil první finační příspěvky. „Zhruba deset tisíc korun,“ potvrdil informaci ředitel. „Pozemky vykupujeme za odhadní cenu. Většinou to jsou lokality zařazené do některého ze stupňů ochrany příroda. Za metr čtvereční luk platíme majitelům zhruba korunu,“ řekl Daďourek.

Jednou z lokalit, o kterou mají lidé z neziskové organizace sídlící v Počítkách zájem, je přírodní památka Suché kopce u Vojnova Městce. „Rašeliníkový podrost, na kterém se louky nacházejí, je důležitým regulátorem vodního režimu v krajině. Při deštích zachytí srovnatelné množství vody jako rybník o stejné rozloze,“ vysvětlil ochranář.

„Schopnost absorbovat vodu a postupně ji uvolňovat hraje velmi důležitou roli zejména při přívalových deštích. Louky vodu uvolňují postupně,“ připomněl šéf Sdružení Krajina.

Bez pomoci ochranářů louky zanikají
Bez pravidelného kosení a vyřezávání náletových dřevin podmáčené louky zanikají. „Právě sečení a udržování těchto luk na Žďársku patří do náplně naší činnosti. V péči o tyto cenné lokality by nám výrazně pomohl vlastnický vztah k pozemkům. Jedině tak budeme moci zaručit, že louky zůstanou zachovány, nebudou zalesněny, zorněny nebo zastavěny,“ nechal se slyšet Milan Daďourek. Mezi další pozemky, které chce sdružení získat do svého vlastnictví, zařadil lokalitu Dolin u Jiříkovic a rašelinné louky v okolí obce Kameničky.

Sdružení Krajina vyhlásilo veřejnou sbírku Dejme prostor přírodě na dobu dvou let s tím, že skončí 31. ledna roku 2006. Příspěvky na výkup přírodně cenných pozemků ve Žďárských vrších lidé posílají na bankovní účet číslo 189300014/0300. „Připravujeme další variantu, jak pomoci krajině na Žďársku. Lidé budou do sbírky Dejme prostor přírodě přispět dárcovskou esemeskou,“ podotkl ředitel Sdružení Krajina Milan Daďourek.


Deník Vysočina

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.