Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Napsali o nás » Okolo Velkého Dářka se prohánějí běžkaři

Okolo Velkého Dářka se prohánějí běžkaři

26.1.2005, Jiří Marek

Žďársko. Strojově upravené běžecké trasy spojily obce ležící u největšího rybníka Vysočiny. Pro sdružení obcí Subregion Velké Dářko je na sněžném skútru projíždí legenda českého lyžování, Jan Blažíček z Polničky.

„Trasy jsou určené především pro rekreační běžkaře. Spojují hospůdky a restaurace v obcích našeho sdružení,“ řekl starosta Vojnova Městce Josef Macek. „Projížděny jsou podle potřeby. Tedy i denně, pokud je dostatek sněhu,“ podotkl šéf jedné z osmi obcí subregionu.

První ze čtyř základních lyžařských tras začíná v Polničce. „Tažena je kolem Velkého Dářka do Radostína a odtud přes Hlubokou, Staré Ransko do Ždírce nad Doubravou. Měří zhruba čtrnáct kilometrů,“ vyjmenoval Macek. Druhá běžecká stopa vede z Račína do Škrdlovic, Světnova a dále do Skleného. Její délka se pohybuje kolem patnácti kilometrů. „Na tyto základní linky jsme nezapomněli napojit i další obce sdružení. Třetí trať překlenuje čtyřkilometrovou vzdálenost mezi Vojnovým Městcem a Radostínem. Čtvrtá se pak táhne z Radostína přes Skalku do Karlova a odtud k turistickému rozcestníku na hrázi Velkého Dářka,“ informoval Macek.

Jednotlivé lyžařské stopy se dají vzájemně kombinovat. „Navrženy byly tak, aby se lidé mohli napojit na další udržované trasy. Konkrétně z Polničky do Žďáru nad Sázavou a ze Skleného do Nového Města na Moravě,“ připomenul šéf vojnoměstecké radnice.


Deník Vysočina, čtvrtek 27. ledna 2005