Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Peníze na opravu kostela přinese sbírka

Peníze na opravu kostela přinese sbírka

13.10.2003, Jiří Marek

Vojnův Městec. Náklady v celkové výši jednoho milionu dvou set tisíc korun si vyžádá oprava střechy místního římskokatolického kostela svatého Ondřeje. Jelikož farnost finančními prostředky v takové výši nedisponuje, požádala proto obec, aby vyhlásila veřejnou sbírku. Farníci doufají, že jim jejím prostřednictvím podaří získat alespoň část potřebných financí.

„Nejsme schopni získat peníze od památkářů. Do kostela však také nechodí tolik lidí, abychom byli schopni náklady na rekonstrukci střechy pokrýt sami. Proto bychom rádi oslovili všechny, kteří by mohli na tuto akci finačně přispět. Oslovili jsme rovněž několik firem, zda by nám nepomohly v rámci sponzoringu. Většinou jsme však dostali zamítavou odpověď,“ uvedl zastupitel a jeden z farníků Jan Štůla.

Předpokládané datum zahájení veřejné finanční sbírky odsouhlasila obecní rada na první listopadový den. Podle zákona může sbírka běžet po dobu tří let. „Obec přispěla částkou sto tisíc korun. Také hodlá zřídit zvláštní bankovní účet, kam by se peníze od dárců daly posílat. Budeme se našim farníkům také snažit pomoci při zařizovaní možných grantů,“ prozradil starosta Josef Macek. Kromě bankovního účtu budou moci občané přispět rovněž do připravených pokladniček. Dvě z nich budou v místních obchodech, další bude umístěna přímo v kostele. Za vybrané peníze bude provedena výměna staré plechové krytiny za měděnou.

„V současné době se provádějí přípravné práce na půdě kostela. Více než jeden milion korun si vyžádá nákup nové krytiny. Poté, co starou střechu sundáme, zjistíme rozsah dalších škod. Do kostela zatékalo, některé krovy jsou nahnilé. Je možné, že bude nutné vyměnit i část z nich,“ dodal Jan Štůla. (il)

deník Vysočina, 13. října 2003

Publicita

MMR ČR
EU
Elektronický digitální povodňový plán
podpořil Karaj Vysočina
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.