Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Uzavírky platí i pro hasiče a záchranáře

Uzavírky platí i pro hasiče a záchranáře

27.5.2009, Hana Marková

Označené objízdné trasy mnozí šoféři nerespektují. Ve Vojnově Městci museli povolat na pomoc policisty

Žďársko/ Hned několik uzavírek dělá těžkou hlavu řidičům na Žďársku. S komplikacemi se však nepotýkají jen oni, se zdržením musejí na výjezdech počítat i záchranáři či hasiči.

„Pojede–li sanitka z Nového Města na Žďár, tak se jí úplná uzavírka týká také – řidič tedy využije obvyklou objízdnou trasu,“ sdělila Vladislava Filová, ředitelka Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina. Kdyby bylo třeba zasahovat například ve vsi Radňovice, jež se nachází v „uzavřené zóně“, řidiči sanitek by si podle ní poradili. „Naši šoféři to tu znají, mohou v naléhavé situaci využít například nějakou polní cestu. Všechny případy v této oblasti bychom řešili operativně až dle konkrétního místa,“ říká Filová.

Stejným způsobem by si s výjezdy museli poradit i hasiči. „Je-li uzavírka úplná, jezdí hasičské jednotky po objížďkách jako ostatní řidiči. V případě nějakého částečného uzavření mají naše auta, stejně jako všechny vozy integrovaného záchranného systému, výjimku,“ informovala Petra Musilová, mluvčí krajských hasičů.

Šoféři, jež Žďárskem jen projíždějí, jsou na tom mnohem lépe než ti, kteří se musejí s objížďkami a uzavírkami potýkat den co den. „Na svoji chatu u Krucemburku jsem jezdil několikrát týdně, ale teď? První uzavírka mě čeká mezi Městem a Žďárem, druhá pak na Vojnův Městec. Objížďkami bych najezdil nespočet kilometrů navíc, ale nějak to budu muset vyřešit – přece nebudu celé léto doma,“ říká Petr Krátký z Nového Města.

Právě ve Vojnově Městci se řidiči vyrovnávají se zákazem průjezdu velmi svérázně – mnozí uzavírku prostě nerespektují. „Někteří řádně označenou objízdnou trasu ignorují. Občas byla koncentrace aut na obecních cestách vysoká, že nešlo ani přejít,“ uvedl Josef Macek, vojnoměstecký starosta. Zástupci městyse se museli proto obrátit na policii, aby dodržování pravidel ohlídala. „Při jejich dohledu se to zlepšilo. Pomohlo i otevření silnice v Herálci,“ podotkl Macek.

Situaci v Městci navíc komplikuje fakt, že se tam sešlo hned několik oprav naráz – kromě oprav silnice I/37 se v obci realizuje také rekonstrukce kanalizace a elektrického vedení. „Místní obyvatelé a vozy zásobování ale mají průjezd po opravované silnici dovolen. Musejí se prokázat například občanským průkazem nebo jiným odpovídajícím dokumentem,“ dodal starosta Macek.

JANA ŠEVČÍKOVÁ, Deník

 

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.