Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Věž kapličky ukrývá poselství

Věž kapličky ukrývá poselství

27.6.2005, Jiří Marek


Starosta Vojnova Městce Josef Macek ukazuje část předmětů, které byly vloženy do kopule vojnoměstecké hřbitovní kaple. Nechybí mezi nimi ani jeden výtisk deníku Vysočina.

Vojnův Městec. Kovové mince, brožuru o obci, fotografie, pohlednice a kopie obecních dokumentů nechali Vojnoměstečtí vložit do věže hřbitovní kaple. Mezi předměty uschovanými v kovovém pouzdru v kopuly nechybí ani výtisk deníku Vysočina.

„Když před pár týdny řemeslníci rozebrali věž kaple, nic v ní nenašli. Žádné poselství stavitelů tohoto pozoruhodného objektu,“ pokrčil zklamaně rameny starosta Josef Macek. „Poklad jsem nečekal, ale bývá zvykem při stavbě nebo opravě vkládat do věží poselství příštím generacím. To naše může vydržet v kopuly dobrých sto let,“ myslí si šéf radnice.

Věžička kaple svatého Antonína byla v havarijní stavu. Proto ji obec nechala více než půlmilionovým nákladem opravit. „Tesař při její obhlídce doslova řekl, že drží ve vzduchu jen silou vůle. Byl nejvyšší čas nechat udělat novou. Při silnějším větru totiž hrozilo její zřícení,“ připomněl starosta Vojnova Městce Josef Macek. Kapli získala radnice do svého vlastnictví před rokem od římskokatolické církve za symbolickou jednu korunu.

Věžička dostala nový kabát z měděného plechu. „Ten ji lépe ochrání. Do budoucna se musíme rozhodnout, jestli se pustíme také i do oprav v interiéru kaple. Tam by totiž mohla fungovat malá obřadní síň,“ řekl Josef Macek.

Napsali o nás: Deník Vysočina

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.