Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Napsali o nás » Věži hřbitovní kaple hrozilo zřícení

Věži hřbitovní kaple hrozilo zřícení

25.5.2005, Jiří Marek

Vojnův Městec - Spleť lešení halí věžičku kaple svatého Antonína na hřbitově ve Vojnově Městci. Je totiž v havarijním stavu, a tak se obec musela postarat o rekonstrukci. „Kapli jsme dostali před rokem bezúplatně od římskokatolické církve. Opravu musíme zajistit, ale bereme to tak, že je také třeba, aby pohřebiště trochu kulturně vypadalo,“ podotkl starosta Josef Macek.

Pozoruhodná stavba z konce 19. století potřebovala také odvlhčení, nyní se zvenku dělají sanační omítky. Při obhlídce stavby řemeslníci zjistili, že věžička je v naprosto dezolátním stavu a při silnějším poryvu větru by se mohla i zřítit. „Zapracoval zub času, dovnitř i zatékalo. A možná se v minulosti neudělaly některé věci nejlíp,“ naznačil starosta, proč věž takto zchátrala.

Zděnou část věže stavebníci jen poopraví, dřevěnou konstrukci s kupolí ale museli úplně demontovat. Nová věž, respektive kopie, se bude stavět příští týden. „Předpokládáme, že do toho dáme celkem kolem 400 tisíc korun. Z programu obnovy venkova, jsme dostali 195 tisíc,“ dodal Macek.

Věžička dostane kabát z měděného plechu, který ji lépe ochrání. Do budoucna musí obec rozhodnout, jestli se pustí do oprav také v interiéru. Tam by totiž mohla fungovat malá obřadní síň.

Zdroj: MfDnes, středa 25. května 2005 www.mfdnes.cz