Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Za vesnicí cvičně unikl metanol

Za vesnicí cvičně unikl metanol

14.2.2006, Jiří Marek

Protichemické cvičení se odehrálo ve Vojnově Městci. Z nádrží unikl metanol.


Nebezpečný metanol hrozil výbuchem u Vojnova Městce na Žďársku. Naštěstí jen jako. V hlubokém sněhu místní střelnice cvičil specializovaný tým českých chemiků.


Ondřej Švára

Vojnův Městec. Přetlakové kombinézy, dýchací masky a extrémně nebezpečná kapalina. Tým chemiků-specialistů si včera u Vojnova Městce na Žďársku nanečisto vyzkoušel likvidaci úniku metanolu.

„Maskovaní muži“ z týmu Dekonta si přečerpávání výbušné látky u střelnice za obcí vybrali záměrně. „Metanol je velmi nebezpečná látka. Pro lidský organizmus je toxická a se vzduchem tvoří výbušné páry. V reálu může uniknout především během transportu, případně při její výrobě v továrně,“ říká člen zásahové požární jednotky Jakub Kanta.

Při zásahu si specialisté hlídali zejména bezpečnost celé operace.

„Použili jsme přetlakové protichemické oděvy, speciální čerpadla a dýchací přístroje. Po akci jsme ještě museli pod dekontaminační sprchu. Bezpečnostními opatřeními jsme kladli důraz na minimalizaci hrozby výbuchu styku s toxickou látkou,“ popisuje Kanta.

Plynové masky musejí chemici při krizovém zásahu použít takřka vždy. „Protože, ne vždy se dopředu ví, o jakou látky přesně jde,“ vysvětluje Jakub Kanta.

Jednotka požární ochrany Dekonta působí nejen v Česku ale i v zahraničí. Loni skončila velkou misi v Bosně, kde prováděla i dekontaminaci kanadských základen SFOR. „V současnosti máme projekty v Rumunsku, Srbsku nebo Rusku. Máme skutečně širokou působnost. Je to tím, že jsme úzce specializovaní na únik chemických látek. Využívají nás různé složky integrovaného záchranného systému,“ uvádí specialista.

Proč si chemici vybrali zrovna zasněžený prostor vojnoměstské střelnice? „to je jednoduché. Ve Vojnově Městci máme školicí středisko. Místní zázemí využíváme i pro teoretickou přípravu,“ dodává Kanta.

Záchranářům u střelnice vadilo jediné - příliš velká vrstva sněhu. „Byl jsem po kolena v závějích. Špatně se v tom chodilo, ale člověk si nevybere,“ utrousil při akci jeden z členů jednotky.

Specialisté na protichemické zásahy musejí nosit super bezpečné oděvy.
FOTO ONDŘEJ ŠVÁRA

ZDROJ: Deník Vysočina

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.