Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Žďárští kupují parcely v Městci

Žďárští kupují parcely v Městci

8.4.2004, Jiří Marek

Vojnův Městec, Žďár nad Sázavou. Sedmdesát korun za metr čtvereční zasíťované parcely. To je hlavní lákadlo, které do Vojnova Městce stahuje zájemce o rodinné bydlení z širokého okolí. A protože obec leží pouze patnáct kilometrů od okresního Žďáru nad Sázavou, kde jsou ceny za stavební pozemky nesrovnatelně vyšší, není divu, že většina uchazečů jsou právě obyvatelé Žďáru. Potvrdil to starosta Vojnova Městce Josef Macek. "Chystáme lokalitu pro šestadvacet rodinných domků, v podstatě už máme téměř vyprodáno. A dobrých sedmdesát až osmdesát procent zájemců je ze Žďáru," řekl starosta Macek.

Obec chce pozemky v lokalitě, kde se říká "Za Radovy", zainvestovat. Na inženýrské sítě počítá s zhruba se třemi miliony korun.

Začít chce teď v dubnu. "Požádali jsme o dotaci na ministerstvo pro místní rozvoj. Do konce srpna bychom vše chtěli mít hotovo," dodal Macek. Supercenou chce místní radnice především přitáhnout do obce lidi.

Proč se Žďárští zajímají o parcely na venkově, je zřejmé. Ceny pozemků jsou totiž nesrovnatelné. Dát za metr čtvereční 70 korun, či 600 až tisíc korun, jak je tomu ve Žďáru? Takový rozdíl peněženka jistě pocítí.

"Parcely jsou v průměru kolem tisíce metrů čtverečních, to máte sedmdesát tisíc versus milion korun," počítá Macek.

Navíc bydlení v klidném Městci nemusí být vůbec špatné. Zvlášť když za prací do patnáct kilometrů vzdáleného Žďáru se člověk dostane poměrně rychle, cesta autem trvá 10 až 15 minut.
"Pro Žďár se cena zdá samozřejmě malá, ale kdybychom řekli, že za to chceme víc, lidi nám sem nepůjdou," říká Macek.

Z okresního města do menšího? Proč ne!

"Už rok se poohlížíme po nějaké parcele, protože chceme stavět domek. Ve Žďáře je to ale ztracené, je to strašně drahé. Za peníze, které bychom museli dát za pozemek, postavíme jinde hrubou stavbu. Jestli je to ve Městci tak levné, určitě se pojedeme podívat, jak to tam vypadá. Pokud ve Žďáru bude pořád tak vysoká cena za stavební parcely, prostě se odstěhujeme, klidně i na vesnici pár kilometrů od Žďáru," řekla Věra Koukalová ze Žďáru.

Žďárský starosta Jaromír Brychta takový odliv lidí z města pochopitelně nevidí rád. Městu totiž s lidmi zároveň utíkají peníze na daních, na jednoho člověka je to podle Brychty až pět tisíc korun ročně. "Když jsme se v roce 1997 dali na spolupráci s Kolpingem ABS, doufali jsme, že se Klafar rozjede. Tenkrát jsme ve městě dělali jiné věci, čističku, Zelenou horu, stavěli jsme byty ve velkém. Nezvládali jsme vykupovat pozemky. Ovšem pohořeli jsme," naráží Brychta na podle něj stagnující Klafárek, kde mělo podle původních slibů vyrůst osmdesát bytových jednotek, polovina v domcích, druhá v bytových domech.

Žďárský starosta slibuje levnější parcely

Dnes se město snaží vykupovat pozemky na takzvaném Klafaru II. A starosta prohlašuje, že ceny za zainvestované parcely by mohly být i levnější než tisíc korun za metr čtvereční na Klafaru či 630 korun za pozemky poblíž "Stalingradu", na katastru Hamrů nad Sázavou. "Zainvestovaná parcela vychází na zhruba 600 korun za metr čtvereční, aby se investice nějak vrátila. Ovšem já budu bojovat za poloviční cenu, abychom lidi nalákali. Rozhodne samozřejmě rada a zastupitelé. Ale podle mě se to vrátí, i na daních," poznamenal Brychta.

Vykoupený Klafar II čeká letos archeologický průzkum, od poloviny roku 2005 by se dělaly inženýrské sítě. "Varuji všechny měšťáky. Život na vsi je krásný, ale za vším dojíždíte. Znám to z vlastní zkušenosti. Radím občanům, ať jsou trpěliví. Do dvou let budou desítky, možná i stovky pozemků na prodej," dodal Brychta. Podle architekta má lokalita kapacitu dokonce pro sedm tisíc lidí.

Orientační ceny stavebních pozemků
(v Kč za metr čtvereční)

* Žďársko Žďár nad Sázavou: 1000, Hamry nad Sázavou - 635, Katov - 100, Ostrov nad Oslavou - 60 - 90, Velká Bíteš 600, Vojnův Městec: 70

* Havlíčkobrodsko Havlíčkův Brod: Žižkov - 750, Lidická - 950, Boňkov - 50, Dolní Krupá - 70, Horní Krupá - 160, Knyk 350-390, Krucemburk - 60, Poděbaby - 330, Svatý Kříž - 550, Světlá nad Sázavou - 95

* Jihlavsko Jihlava: centrum - 1000-1500, Rančířov - 700, Plandry - 800, Bílý Kámen - 520, Brtnice - 400, Dobroutov 80-100, Dvorce - 590, Luka nad Jihlavou - 600, Smrčná - 250, Stonařov - 354, Střítež - 680, Vysoké Studnice 400, Zhoř 219, Žďírec - 540

* Pelhřimovsko Pelhřimov: lokality Polní Dvůr a Pod Vodojemem - 700-1000, Budíkov - 120, Humpolec - 430, Libkova Voda 255

* Třebíčsko Třebíč: 800-1200, Dukovany - 25, Jaroměřice nad Rokytnou - 270, Jemnice - 300, Mohelno - 40-80, Náměšť nad Oslavou 300, Rouchovany 25

MF DNES, 6.4.2004, autor: Petra Marková

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.