Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Změňte zákon, chceme být znovu městysi

Změňte zákon, chceme být znovu městysi

16.2.2005, Jiří Marek

Libice nad Doubravou. Větší obce na Havlíčkobrodsku chtějí být opět městysi. Statut, který používaly do konce 40. let minulého století, by podle nich zvýšil jejich prestiž. „Zástupci pěti obcí požádali o potřebnou úpravu zákona o obcích Poslaneckou sněmovnu a obrátili se i na prezidenta republiky,“ řekl Jaromír Saidl, starosta Libice nad Doubravou. K této iniciativě se připojil i Vojnův Městec na Žďársku.

„Prosazení statutu městečko nebo městys se věnuji už dva roky,“ řekl Saidl. Podle něj by změna neměla vliv na příjmy obcí. Označení by se ale objevilo na oficiálních symbolech včetně razítka, což by zvýšilo hrdost obyvatel. „Dodnes zásadně mluvíme o náměstí, ne o návsi,“ podotkl. K jeho iniciativě se připojil Krucemburk, Havlíčkova Borová, Česká Bělá a Vojnův Městec na Žďársku. „Mám už reakce i od starostů z Moravy,“ dodal Saidl.

Do poloviny minulého století podle něj v republice bylo přes 500 městysů. Naposled titul získala obec v roce 1949. „Kdy a jak se to zrušilo, nevím. Nepodařilo se mi to dohledat ani s právníkem,“ uvedl. Obce dnes mohou získat pouze označení město, a to pokud mají přes tři tisíce obyvatel.

Libice s 850 obyvateli byla městysem od konce 18. století, kdy statut získala od panovníka. Podle starosty se městysem mohly stát jen obce, které byly nějak výjimečné měly třeba vlastní pivovar. S titulem byla tehdy spojena i různá práva, třeba na pořádání výročních trhů.

MF Dnes, ČTK

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.