Vojnův Městec
česky english deutsche

Kontakty

 
adresa Úřad městysu Vojnův Městec
Vojnův Městec 27
591 01 Žďár nad Sázavou 1
telefon, fax

 

566 659 327 OÚ Vojnův Městec

776 792 007 asistentka

777 019 533 starosta

773 897 333 místostarosta

566 659 327 účetní

e-mail obec@vojnuvmestec.cz
web www.vojnuvmestec.cz
poloha GPS 49°40'46.66"N; 15°52'34.01"E
 Úřední hodiny  
 pondělí  8.00 - 16.00 hod.
 úterý  8.00 - 14.00 hod.
 středa  8.00 - 16.00 hod.
 čtvrtek  8.00 - 14.00 hod.
 pátek

 8.00 - 13.00 hod.

číslo účtu: 123 125 081/0300

ID datové schránky: ekebmfp

 
Pověřenec pro ochranu osobních údajů – Ivana Chromá, Tel.: 724 181 896, E-mail - poverenec@skrdlovice.cz

Návštěvní kniha

Počet příspěvků: (17)

 1. Bohumil Kasal 17.11.2019 - 16:45:15
  Dnes slavíme 30. výročí toho, co je označováno sametovou revolucí. Já se v té době nacházel v USA a ještě jsem se pár let po změně neodvažoval zpátky, neboť jsem tomu moc nevěřil, Nevím, zda šlo o skutečnou spontánní změnu, či o předem připravované převzetí ekonomické moci vybranými kádry z tehdejší StB, komunistických struktur a Prognostického Ústavu Akademie věd, ve kterém společně seděli, tehdy ještě soudruzi, Dlouhý, Dyba, Dolejš, Ježek, Klaus, Komárek, Kočárník, Ransdorf, později také Zeman – abych jmenoval jen některé, převážná většina z nich byli také komunisté. Tito členové založili hnutí a strany (ODA-Dlouhý, ODS-Klaus, ČSSD-Zeman, KSČM-Randsdorf), které pak zdánlivě soupeřili o moc ve volbách a tuto moc také drželi, alespoň tak dlouho, dokud nebyl hlavni majetek rozdělen. Vše jistila loajální justice a na konci také amnestie. To se ostatně příliš nezměnilo. Tím se jim dostalo moci ekonomické, a tedy i politické. Jen těžko lze uvěřit, ze šlo o náhodu. Údajné napojení Prognostického Ústavu na StB a KGB je zpochybňováno samotnými aktéry (což lze pochopitelně očekávat), ale ústav sám nebyl nikdy analyzován. Vezmeme-li v úvahu polistopadový vývoj, tehdejší mocenské struktury, skartaci archivu StB (která údajně probíhala již před 17. listopadem 1989), privatizaci toho co zbylo po komunistické devastaci a žádné potrestání ani těch nejhrůznějších zločinů komunismu, naskýtá se logicky otázka, o co vlastně tehdy šlo. Nedostane-li se spravedlnosti po tolika letech svinstva, je naše víra ve spravedlnost samou otřesena a vede k zaveru, ze zlo se nakonec přece jenom vyplácí. Polistopadové vlády lze označit „lumpenstátem“, kdy bezpráví nebylo napraveno, zločin nebyl potrestán, komunistům nebylo zabráněno privatizovat majetky a tak de facto zůstali bezcharakterní lide u moci. Ba naopak, svoji moc legitimovali a upevnili si ekonomicky svá mocenská postavení. Aktéři, kteří léta dusili tuto zemi, nebo kteří s těmi, kdo tuto zemi devastovali aktivně spolupracovali, mají v této zemi stále moc a naše víra v morálku a spravedlnost je otřesena.

  Jaké to má dopady na naší obec? Snad nejhorší dopad má násilná kolektivizace (i za ní jsou jména našich tehdejších spoluobčanů), která spolu s likvidací řemesel totálně podkopala infrastrukturu obce. To spolu s „vybydlením“ textilek komunistickými „manažery“ podřezalo žíly ekonomice obce. Monopol agrárních velkostruktur nebyl narušen ani rozbit. Nebyl vytvořen žádný program, jak dát šanci malým a středním zemědělcům a vrátit tak českému venkovu funkční charakter. Vzhledem k současným držitelům moci, k žádnému efektivnímu programu revitalizace venkova nedojde. Vojnův Městec se bude ještě dlouho potykat s negativními důsledky devastace, která začala v roce 1948, pokračovala v době normalizace a neskončila ani listopadem 1989. Ukončím citátem jedné z písní Karla Kryla, Bludný Holanďan: „Paměť je v bankrotu a z domu nevychází, čest stojí u plotu a kamením se hází, cit s hlavou hovězí vybírá popelnice, a pravda? Vítězí - slepá jak řeholnice, oděna v díry."
 2. Bohumil Kasal 11.12.2018 - 20:06:11
  Vojnův Městec upadá stále vice: průmysl zmizel, obci chybí koncept rozvoje (plán), zemědělství je zdecimováno, opuštěné domy chátrají, údajně hrozí uzavřeni školy, pošty.....
  Krátkodobě je třeba zastavit úpadek, připravit seriozní plán rozvoje včetně strategie, jak jej prosadit (konkrétně kdo je za co a do kdy zodpovědný), střednědobě je třeba připravit plán v kontextu regionu a to takový, který nám dává šanci do budoucna.
  Vojnův Městec není výjimkou v katastrofálním stavu našich vesnic a malých měst. Centralizace Rakousko-Uherského typu nikdy neskončila a daně míří především do velkých měst. Centrální vláda nemá žádný koncept záchrany českého venkova, natožpak jeho rozvoje. Komunistů jsme se nikdy nezbavili-převlékli kabáty a nalezli do všech stran, ve skutečnosti je vlastně také sami zakládali. Sami nemáme odvahu, přivést je k zodpovědnosti za jejich nemorálnost a zločiny.
  Nicméně okolním obcím se podařilo i v těchto mizerných podmínkách se zachránit a dokonce pozdvihnout: Ždírec, Křížová, dokonce i Staré Ransko mají lepší perspektivu než Vojnův Městec, který na tom byl v předválečné éře snad lépe než dnes. Doufám, ze se situace radikálně změní, jinak hrozí totální úpadek.
  Tyto internetové stránky, s informacemi starými někdy tři i více let jsou důkazem letargie a nezájmu o změnu situace.
  Doufám tedy, ze nové zastupitelstvo vezme svoji úlohu vážně a začne pracovat pro blaho všech občanů a obce bez čekání na zázrak, který nepřichází. Přeji jim hodně štěstí a zároveň očekávám transparentní a poctivou práci. Obec s tak bohatou historií a její občané si zaslouží lepší budoucnost.
 3. Zdeněk Holomek 15.04.2018 - 22:04:55
  Prosím o pomoc
  V neděli v podvečer nám uletěl ve Ždírci nad Doubravou papoušek Alexandr malý zelené barvy, slyší na jméno Riky. Pravděpodobně bude v okolí Ždírce nad Doubravou. Přiletí na na ruku ale nenechá se chytit do ruky. Prosím o info kdyby ho někdo viděl. Odměna za nalezení jistá. Tel. 739 034 072
 4. Jaroslav Rek 27.11.2017 - 09:34:20
  Mám rád Vysočinu, Žďársko , ale co zatím předvádí váš rodák posl. Koten, to nemá obdoby, stydím se za něj !!!To jsem to dopracovali....

Další příspěvky:
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5

 

Přidat příspěvek